19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Araştırma: CEO’ların yüzde 90’ı aşı şartıyla ofise dönmeyi planlıyor

  KPMG'nin küresel bazda yaptığı ofise dönüş araştırmasına göre, CEO'ların yüzde 90'ı aşı şartıyla ofise dönmek istiyor.

  Koronavirüs pandemisi iş yaşamında köklü değişikliklere neden oldu. Uzaktan çalışma pek çok sektör için kalıcı hale gelecek gibi görünüyor. Ancak ofise dönüşle ilgili yapılan araştırma, CEO’ların çoğunun ofise dönmek istediğini ortaya çıkardı.

  Uzaktan çalışmak mutsuz ediyor

  Uluslararası denetim ve yönetim danışmanlığı şirketi KPMG’nin ofise dönüş ile ilgili yaptığı araştırmaya göre, şirket yöneticileri uzaktan çalışma sisteminden memnun değil ve mutsuz. Bu da pandeminin ilk yarısında verilen “kalıcı uzaktan çalışma” kararlarının yeniden gözden geçirilmesine neden oluyor.

  Haftada üç gün ofise dönüş

  KPMG’nin araştırmasına göre, CEO’ların yüzde 90’ı, kısmi de olsa ofislere geri dönülmesini istiyor. Ofise dönüş planı yapanlar için aşılar öncelik kazanıyor. Aşı olan çalışanların haftada üç gün ofiste çalışması için planlanıyor.

  Aşı güvencesi istenecek

  Ofiste dönüş için her 10 CEO’dan 9’u çalışanlarından aşılandıklarına dair güvence isteyecek. Aşı şartı sadece çalışanlardan talep edilmeyecek. Şirket yetkililerinin beşte biri müşterileri ve ziyaretçilerine de iş yerine girişte aşı yaptırıp yaptırmadıklarını sormayı düşünüyor.

  Aşılama ofise dönüşte önemli bir kriter. Yöneticilerin yüzde 61 çalışanların ofise dönmesinden önce aşılama sonuçlarının görmek istiyor.

  Küresel araştırmaya göre, şirketler pandemi sonrasında yüksek enflasyon ve yüksek borç tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durum insan kaynaklarından, ücretlendirmelere kadar her alanı etkileyecek gibi görünüyor.

  Pandemiden sonra yetenek yönetiminin öneminin artacağı ifade ediliyor. Diğer önemli başlıklar ise, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik olarak sıralanıyor.

  Pandemide şirketlerin önceliği psikolojik destek ve çalışan sağlığına yatırım oldu

  Covid sonrası en sık görülen 5 psikolojik sorun

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ