16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Araştırma: Biontech aşısı bütün varyantlara karşı etkili

  Ünlü tıp dergisi The New England Journal of Medicine’a kapsamlı bir makale yazan Uğur Şahin, Pfizer-BioNTech aşısının, koronavirüsün tüm varyantlarına karşı etkili olduğunu söyledi.

  BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin ve birçok bilim insanının çalıştığı bir araştırma ekibi, dünyanın tıp alanında tanınmış hakemli akademik dergilerinden The New England Journal of Medicine’a BioNTech aşısının kapsamlı bir analizini yazdı. ABD’deki Teksas Üniversitesi’nde görev yapan 9 araştırmacı ile BioNTech’ten Alexander Muik ve Uğur Şahin’in katıldığı araştırmada BioNTech aşısı olan kişilerin, aşıyı olduktan 2 ve 4 hafta sonraki verileri incelendi.

  Araştırmacılar, aşının Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan orijinal virüse karşı %95 oranında etkili olduğunun daha önce tespit edildiği hatırlatırken, “Buna ek olarak Güney Afrika’da bulunan B.1.351 varyantı, İngiltere’de görülen B.1.17 varyantı ve Brezilya’da görülen P.1 varyantının geliştirdiğimiz aşıya karşı duyarlı olduğunu saptadık. Bu oran B.1.351 isimli varyantta daha düşük bir seviyede” dedi.

  YENİ MUTASYONLARA KARŞI DA ETKİLİ

  Araştırmada aşının yeni çıkan mutasyonlara karşı etkinliğinin de test edildiği ifade edildi. Aşının her iki dozu da 2 ila 4 hafta önce yapılmış 15 farklı kişiden kan örnekleri alındığı kaydedilirken, alınan örneklerin tamamında yeni varyantları etkisiz hale getirdiği belirtildi.

  Çalışmada,  aşılamanın önemine tekrar dikkat çekildi ve “Elde edilen veriler bize yeni ortaya çıkmış B.1.429 (Los Angeles), B.1.526 (New York) ve B.1.1.7+E484K (İngiltere-G.Afrika) mutasyonlarının da aşıya duyarlı olduğunu gösterdiği için hızlı, yüksek oranda etkili ve onaylı aşılarla kitlesel aşılamanın yapılmasının salgını bitirmek için çok büyük bir önemi olduğunu gözler önüne seriyor” ifadeleri kullanıldı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ