22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Antikor testi yaptırmak gerekli mi? Prof. Dr. Güner Sönmez cevapladı

  Aşı olanların en çok cevabını aradığı soru "Aşı antikor oluşturdu mu?" Çoğu kişi bu sorunun cevabını almak için antikor testi yaptırıyor. Peki aşıdan sonra antikor testi yaptırmak gerekli mi? Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez yanıtladı.

  Covid 19 ile mücadalede aşı uygulamaları devam ederken, aşı olanların en çok cevabını aradığı soru “Aşı antikor oluşturdu mu?” Çoğu kişi bu sorunun cevabını almak için antikor testi yaptırıyor. Peki aşıdan sonra antikor testi yaptırmak gerekli mi?

  Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez, “Amerika’daki California Üniversitesi’ndeki enfeksiyon uzmanlarının yayınladığı makaleye göre bu testlerde antikordan çok hücresel bağışıklığın oluşması önemli” dedi. Prof. Dr. Güner Sönmez, takipçilerinin bu sorusuna da twitter üzerinden cevapladı.

  Aşı antikorun yanında T hücrelerinin oluşumunu tetikler

  Yapılan testte antikor miktarının düşük çıkmasının Covid 19’a karşı hiç koruma olmadığı anlamına gelmediğini belirten Prof. Dr. Sönmez şunları anlattı:

  Bağışıklık sistemi sadece antikordan ibaret değil, bağışıklık sistemimizin bir de hücresel bağışıklık dediğimiz kompenenti var. Yani T ve B hücreleri. Hücresel bağışıklık da çok önemli. Bu T hücreleri bir virüs veya enfeksiyonla karşılaştığında da ilk savunma hattı oluşturan hücreler. Tabiri caizse vücudumuzun özel harekat timi diyebiliriz. Doğal enfeksiyon geçirenlerde veya aşı olanlarda verilen aşı sadece antikor oluşumunu tetiklemez. Ayrı zamanda T hücrelerinin oluşumunu da tetikler. T hücreleri çok güçlü bir şekilde viral enfeksiyonlarda cevap veren ve enfeksiyonlara karşı koruyan yapıtaşlarıdır.

  Aşılar mutasyonlu virüse karşı koruyor mu?

  Prof. Dr. Güner Sönmez, çok merak edilen bu sorunun cevabını ise şöyle veriyor:

  T hücreleri neden önemli? Şundan dolayı önemli siz antikora miktarı düşük bile olsa yetersiz bile olsa o T hücreleri o virüsü hatırlar yakalar. Belki hasta olmamızı engellemez ama o sizin ağır hastalık geçirmenizi engeller.

  Mutasyonlar olsa bile T hücreleri virüsü saptayıp harekete geçebilir. Yani bağışıklık tepkisi karmaşık, geniş ve güçlü tepkilere sahip.

  T hücrelerinin bağışıklığı on yıllarca sürüyor

  En güzeli de; T hücresi bağışıklığının ne kadar sürdüğü; oldukça uzun sürüyor.

  Uzmanlara göre belirli bir süre antikor azalsa da T hücreleri virüse karşı korumayı sürdürüyor. 2003’te şu andaki gibi olmasa da yine dünyayı kasıp kavuran SARS salgını oldu.

  SARS salgınında enfekte olanların tahlilinde, T hücresi bağışıklığının hala devam ettiği saptandı. Yani 17 yıldır devam ediyor. Kızamık aşısı olanlarda da 34 yıl devam ettiği gösterilmiş.

  SARS etkeni yine Covid 19 etkeni ile benzer bir familyadan ya da aynı aileden.
  17 yıl sonra yapılan çalışmalarda bu T hücrelerinin hâlâ devam ettiği gösteriliyor. Covid 19’a bağlı T hücrelerinin henüz ne kadar süreceğini bilmiyoruz ama o aynen Sars tecrübesinde olduğu gibi çok uzun süre devam edeceğini düşünüyoruz.

  Artık sadece antikor miktarını sık sık ölçtürüp anksiteye yaşamayalım, bağışıklık sistemimize güvenelim.

  Sağlık Bakanı Koca: Çok yakında Rus Sputnik V aşısı kullanacağız

  Aşı olmayanların gerekçeleri oraya çıktı

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ