24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Antalya’da vaka sayıları yüzde 82 arttı

  Antalya'da koronavirüs tedbirlerinin gevşemesi ve turist akınından dolayı vaka sayıları geçen haftaya göre yüzde 82 arttı.

  Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı haritada Antalya’da 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 82 artışla 65,02’ye yükseldi. Antalya son haftada en çok vaka artışı yaşanan 5 il arasında yer aldı.

  DSÖ’den korkutan uyarı: Doğu Akdeniz ülkelerinde vakalar arttı

  ”RUSYA’DAN GELEN TURİSTLER ÖNEMLİ BİR RİSK OLUŞTURUYOR”

  Rusya’dan gelen turistlerin Antalya için risk oluşturduğunu belirten Dr. Nursel Şahin şunları söyledi: ”Hastalık pik yapıyor sonrasında iniş yapıyor. Kısıtlılıkların da etkisiyle, vakalarımızın azaldığı bir dönem oldu. Bir taraftan da aşı tedavisi sorunu hallolmuştu. Aşılamaya hız verildi. Sonrasıyla bu dönem bizim için şanslı bir dönem olabilirdi. Fakat yine bir yanlış algı yönetimi ile birlikteyiz. Aşılama hep bir milyonların üzerinde gidiyormuş gibi çok fazla kişiyi aşılıyormuşuz algısı verdik. Dolayısıyla toplumun yüzde 60-70’ni bu bir iki ayda aşılayacak üstesinden gelinecek maskelerden kurtulacağız gibi bir hava estirildi. Bu durum tabi vatandaşlarımızda bir rehavet yaratıyor. Aynı zamanda turizm kapılarımızı da sonuna kadar açmış durumdayız şu anda. Antalya için Rusya’dan gelen turistler önemli bir risk oluşturuyor. Çünkü baktık ki biz Rusya’da aşılama oranı en düşük yüzde 10’lar civarında, ayrıca delta varyantının hakim olduğunu kendi sağlık otoriteleri söylüyor. Dolayısıyla Rus turistler bizim, Brezilya, Hindistan, Nepal, Afganistan, Pakistan’a uyguladığımız kadar sıkı bir protokolle gelmiyorlar. Evet biz onlara, aşı yada hastalık sorgulamaları PCR sorgulamaları yapıyoruz ama hızlı testler gibi doğruluğuna güvenmediğimiz testlerle bile girişleri yapılabiliyor. Antalya’da, normalleşmeyle birlikte corona virüsü tedbirleri de elden bırakıldı.”

  Doktorlar Karadeniz’deki vaka artışının iki sebebini açıkladı

  14 Temmuz koronavirüs verileri açıklandı! Vaka sayılarındaki artış sürüyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ