26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Anne sütü bebeği Kovid-19’dan koruyor

  Hamile ve lohusa annelerde Covid-19 kaygısı yaşanırken, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İnanç Mendilcioğlu, anne sütündeki antikorların bebeği bir süre koruduğunu söyledi.

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İnanç Mendilcioğlu, anne sütünde Kovid-19 nadiren de olsa saptandığını ancak emzirmeyi yasaklamayı gerektirmediğini söyledi. Anneden geçen antikorların, bebekte belli bir süre koruyuculuk sağlayacağını belirtti.

  Antikorlar bebeği ilk aylarda koruyor

  Kovid-19’un hamileler ve lohusa anneler üzerindeki etkilerini anlatan Prof. Dr. İbrahim İnanç Mendilcioğlu, hastalığın ilk çıktığı sıralarda hamileler için çok tehlikeli olacağının düşünüldüğünü hatırlattı.

  Prof. Dr. Mendilcioğlu, korkulan kadar olmasa bile gebelerin Kovid-19’dan etkilendiğini belirtti. Gebelerin %90’dan fazlasının Kovid-19’u çok ağır geçirmediğini ifade eden Prof. Dr. İbrahim İnanç Mendilcioğlu, %1-3 civarı yoğun bakım ihtiyacı gösterdiğini, hastaneye yatışın ise %7-8 civarında gerçekleştiğini aktardı. Ayrıca, koronavirüsün anneden bebeğe geçmesiyle bebekte sakatlık gibi bir durum oluşmadığının da altını çizdi.

  Prof. Dr. İbrahim İnanç Mendilcioğlu

  Prof. Dr. Mendilcioğlu, anneden bebeğe bulaş geçişinin doğum sırasında oldukça riskli olduğunu belirtti ve doğumda çok dikkatli davrandıklarını vurguladı. Bununla birlikte, doğumdan hemen sonra bebeğe test yapılmasının uzmanlar tarafından önerildiğini de söyledi.

  Annede oluşan antikorların bebeğe faydaları düşünüldüğünde, bebeği anneden ayırmak için çok düşünülmesi gerektiğini belirtti ve emzirme konusunda da tavsiyeleri aktardı.

  Mendilcioğlu, annenin çok hasta olmaması durumunda bebeğiyle belli bir mesafede aynı odada bulunabildiğini ve emzirmeyi kesinlikle yasaklamadıklarını vurguladı bununla birlikte, emzirmenin faydalarının daha ağır bastığını ifade etti.

  Koronavirüsün anne sütünde nadiren de olsa saptandığını ancak şu anda emzirmeyi yasaklamayı gerektirmediğini söyleyen Mendilcioğlu, anne sütünden geçen antikorların bebeği koruyabilmekte olduğunu ifade etti. Ayrıca,  anneden geçen antikorların bebekte belli bir süre, en azından hayatının ilk dönemlerinde koruyuculuk sağlayacağını dikkat çekti.

  Kişi isterse aşı yapılabilir

  Prof. Dr. İbrahim İnanç Mendilcioğlu, koronavirüs aşıları hakkında lohusa anneler ve hamileler üzerinde fazla bir veri olmadığını aktardı. Ülkemizde yapılan aşı inaktif bir aşı olduğunu ve bir nevi grip aşısına benzeyen bir aşı olduğunu hatırlatan Mendilcioğlu, gebeler hakkında fazla veri olmadığını iletti.

  Öte yandan, İbrahim İnanç Mendilcioğlu, gebeliğin ilk 3 ayında aşı yapılmasının önerilmediğini, ikinci 3 ay ve üçüncü 3 aylık dönemlerde riskli vakalarda kişi kabul ederse aşı yapılabileceğini belirtti.

  Hamileler de herkes gibi kurallara uymalı

  Prof. Dr. Mendilcioğlu, hamilelere önemli uyarılarda buldu ve “Kovid dönemi bir yıla yaklaştı. Eğer bu dönemde sigara içen hamilelerimiz varsa mutlaka bırakmaları gerekiyor. Dengeli beslenmeleri, aşırı kilo almamaları ve aktif olmaları gerekiyor. Kovid hastalığında dikkat edilmesi gereken bütün kurallara herkes gibi uymaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ