19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Ankara Valiliği’nden uzaktan eğitim açıklaması: 5 Nisan’da başlıyor

  Valiliğin açıklamasına göre Ankara’da yarından itibaren 5,6,7 ile lise hazırlık 9,10,11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek.

  Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplandığı ve bazı kararlar aldığı ifade edildi.

  Valilik tarafından yapılan açıklamada, 1 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında alınan kararlar ile kontrollü normalleşme dönemi adı verilen illerin belirlenen kriterler doğrultusunda çok yüksek, yüksek, orta ve düşük, riskli olarak dört kategoriye ayrıldığı ve il bazlı tedbirlerin de bu risk gruplarına göre belirlendiği bir sürece girildiği anımsatıldı.

  Ankara’da salgının seyrine dikkat çekilen açıklamada, vaka sayılarında yaşanan değişiklikler, hastane genel ve yoğun bakım doluluk oranları ile uygulamaya alınan önlemlerin salgınla mücadeledeki etkinliği gibi konular kapsamında devamlı olarak gözlendiği ve değerlendirmeler yapılarak tedbirler alındığı aktarıldı.

  Ayrıca açıklamada “Gelinen aşamada ilimizde özellikle son bir hafta içerisinde ve genç nüfustaki Covid-19 vaka sayılarındaki yükseliş, eğitim ve öğretimde birtakım ek tedbirler alınmasını gerekli kılmıştır.” İfadelerine yer verildi.

  Açıklamaya göre, kurulun Ankara’daki eğitim ve öğretim faaliyetlerine ilişkin aldığı kararlar şöyle:

  – 5 Nisan 2021 itibarıyla il genelinde, okul öncesi eğitim kurumlarında ve özel eğitim okullarında tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edilecek.

  – Destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitime devam edilecek

  – Birleştirilmiş sınıflı okullarda ve kırsal mahalle ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitim sürdürülecek.

  – Ortaokullarda 5, 6, 7. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek, ortaokul 8. sınıflar haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam edecek

  – İlkokullarda eğitim, 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim şeklinde sürdürülecek.

  – Lise hazırlık, 9, 10, 11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek, 12. sınıfların seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitimleri devam edecek.

  – Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim sınıfları ve okullarının tam zamanlı yüz yüze eğitimi sürdürülecek.

  – Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olacak.

  – Okullardaki sınav uygulamaları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvim doğrultusunda gerçekleştirilecek.

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  DSÖ’den Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı hakkında açıklama

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ