0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Almanya Sağlık Bakanı açıkladı: Biontech aşılı Türkler turist olarak gelebilir

  Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de BioNTech aşısının tüm dozlarını yaptıranlar yakında Almanya’ya turistik ziyarette bulunabilecek.

  Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Hürriyet’e yaptığı açıklamada koronavirüsle mücadelede mesafe, hijyen ve maske kurallarına uyulması ile aşı yaptırma tavsiyesinde bulundu. Bakan Spahn, “Türkiye’de Çin aşısıyla aşılanan ya da coronavirüsle enfekte olup iyileşmiş kişiler, turist olarak Almanya’ya gelebilecek mi” sorusuna şu cevap verdi:

  Türkiye’nin halihazırda, çok sayıda enfeksiyon vakası yaşanmaya devam ettiği için yüksek vaka bölgesi olarak geçtiğini belirten Bakan Spahn, yani her 100 bin kişide görülen 7 günlük ortalama vaka sayısı yüksek olan risk bölgeleri listesinde yer aldığını kaydetti. Bu durumun ise, Türkiye’den Almanya’ya girişler açısından direkt karantinaya girilmesi gerektiği ve bu karantinanın, en erken 5. günde yapılan testin sonucunun negatif olması durumunda sonlandırılabileceği anlamına geldiğini ifade etti.

  “BİONTECH OLANLAR TEST YAPTIRMAK VE KARANTİNAYA GİRMEK ZORUNDA DEĞİL”

  Biontech aşısı olanlar hakkında da açıklama yapan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, AB’de kullanım onayı almış bir aşı maddesiyle aşılanması tamamlanmış olanlar, test yaptırmak ve aynı zamanda karantinaya girmek zorunda değil. Yani bu durum, BioNTech ile aşılananlar için geçerlidir. Sinovac aşı maddesi bugüne dek henüz AB’de kullanım onayı almadı. En çok altı ay önce enfekte olduğunu bir PCR testiyle belgeleyebilenler için de aynı şekilde test yaptırma ve karantina zorunluluğu bulunmuyor.”

  Bakan kendi tatil planlarıyla ilgili konuşan Spahn, şu ifadeleri kullandı:

  “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, yine Almanya’da tatil yapacağım. Ne zaman tekrar ‘alışık olduğumuz’ tatili yapabileceğimizi söylemek güç. Aşılama, pandemiden çıkış yolunu açıyor. Bu da beni umutlandırıyor. Fakat hâlâ hep birlikte dikkatli davranmaya devam etmemiz gerekiyor.”

  Kaynak: NTV

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ