24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  ABD’li bilim adamları açıkladı: Hangi besinler koronavirüsten koruyor?

  Amerikalı bilim adamları 40 bin yetişkin İngiliz’in kayıtlarını inceledi. İnceleme sonuçlarına göre her gün bir fincan kahve içenlerin koronavirüse yakalanma olasılığının yaklaşık onda bir oranında azaldığını belirledi. Bilim adamlarının yaptığı kapsamlı araştırma sonucunda Covid 19’dan koruyan ve koronavirüse davetiye çıkaran besinler netlik kazandı.

  ABD-İngiliz ortaklığında, 40 bin kişiden toplanan verilerin incelenmesi ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

  Araştırmaya göre koronavirüsten koruyan ve virüse davetiye çıkaran besinler şöyle:

  2019’un son günlerinde hayatımıza giren koronavirüs, 200 milyona yakın insana bulaştı. Virüs nedeniyle dünya genelinde 4 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybetti.

  Virüs bilim dünyasının da neredeyse tüm mesaisini bu alana çevirmesine neden oldu. Salgın ile ilgili yüzlerce araştırmaya imza atıldı.

  Her çalışma ile virüse daha iyi anlıyoruz. O çalışmalara bir yenisi daha eklendi. İngiliz ABD ortaklığında yapılan bilimsel araştırma ile Kovid-19’dan koruyan ve virüse davetiye çıkaran yiyecek ve içecekler belirlendi.

  ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Northwestern Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları çalışma kapsamında 40 bin İngilizin verilerini mercek altına aldı.

  Kahve siroz riskini azaltıyor

  HER SABAH BİR BARDAK KAHVE…

  Sonuçlar, Nutrients dergisinde yayınlandı. İngiliz Daily Mail gazetesinin buradan derlediği habere göre, günde en az bir fincan kahve, koronavirüse yakalanma riskini yaklaşık onda bir oranında azaltıyor.

  Çalışma bulgularına göre günde sadece bir fincan kahve koronavirüse yakalanma riskini onda bir oranında azaltıyor çünkü bağışıklık sisteminizi ‘turbo şarj ediyor’

  Aynı habere göre, bu durum kahvenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle yaşanıyor. Ancak Kovid-19’a karşı etkili olan tek ürün kahve değil.

  SEBZELERE SOFRANIZDA YER AÇIN

  Bilim insanları bir öğünü sebzelere ayırmanın da benzer etkiye sahip olduğu sonucuna ulaştıklarının altını çiziyor.

  Sucuk sosis gibi işlenmiş etlerden bol miktarda yiyen kişilerde ise hastalanma şansının arttığı gözlendi. Bilim adamları, işlenmiş etlerin virüse davetiye çıkardığına dikkat çekti

  Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, çay ya da meyvenin covid hastalığı ile direkt bir bağlantısı bulunamadı. Bilim adamları çay içmenin ya da bol bol meyve yemenin herhangi bir pozitif ya da negatif etkisini belirleyemediklerini açıkladı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ