26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Aşılarla ilgili yeni açıklama: Karantina koşulları değişiyor mu?

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) internet sitesinde tamamen aşılanmış kişilerin karantinaya girmesine gerek olmadığı söylendi.

  Amerika’nın Covid-19 konusunda en yetkili kurum olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) internet sitesinde bulunan kılavuzu yeniledi ve flaş bir açıklamada bulundu. Kılavuzda yapılan güncellemeye göre, kriterleri karşılayan Kovid-19’a karşı tamamen aşılanmış kişilerin koronavirüse maruz kalmaları durumunda karantinaya girmelerine gerek yok.

  Şartları sağlamayanlar karantinaya girecek

  CDC internet sitelerinde bulunan güncellenmiş kılavuzda, herhangi bir semptom göstermedikleri müddetçe son dozun alınmasından sonraki üç ay içinde tamamen aşılanmış kişilerin karantinaya girmelerinin gerekli olmadığı söylendi.

  Tamamen aşılanmış kavramı CDC’ye göre, bir kişinin tek dozluk aşının bir dozunu almasının ya da iki dozluk aşının ikinci dozunu almasının üzerinden en az iki hafta geçmesine karşılık geliyor.

  Bu koşulu sağlamayan kişilerin ise, Covid-19 olduğundan şüphelenilen veya doğrulanmış bir kişiyle temaslı olması durumunda mevcut karantina kılavuzunu takip etmesi gerektiği vurgulanıyor.

  ABD’den flaş açıklama: Tamamen aşılananlar karantinaya girmeyebilir
  ABD’den flaş açıklama: Tamamen aşılananlar karantinaya girmeyebilir

  Tamamen aşılanmış olsan bile tedbirlere devam edilmeli

  Tamamen aşılanmış kişilerin corona virüsü başkalarına yayma riskinin ‘hala belirsiz’ olduğu ifade edilirken, aynı zamanda ‘aşılamanın semptomatik Covid-19’u önlediğini gösterdiği ve semptomatik ve pre-semptomatik bulaşmanın corona virüsün yayılmasında tamamen asemptomatik bulaşmadan daha önemli bir role sahip olduğunun düşünüldüğü’ ifadeleri yer alıyor.

  Tamamen aşılanmış kişiler için sosyal mesafeyi korumak, maske takmak yetersiz havalandırılan alanlardan ve kalabalık yerlerden kaçınma gibi diğer öneriler ise hala geçerliliğini koruyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ