21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ABD’deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı

  Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nde görevli Türk Bilim İnsanı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, ABD'de hızla yaygınlaşan Kaliforniya varyantının İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızla yayıldığına dikkat çekti.

  Hem dünyada hem de Türkiye’de baskın hale gelen İngiltere varyantının ardından şimdi de Hindistan ve Kaliforniya varyantları bilim insanlarınca yakından takip ediliyor. Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı yayılabilme özelliğiyle endişeye sebep olurken, Hindistan’dan başka İngiltere ve ABD’de de görülen “çifte mutasyonlu” Hindistan varyantı ise, T hücresi denilen bağışıklığın hafıza hücrelerinden kaçabilmesi yüzünden kaygıyla takip ediliyor.

  Günlük vaka sayılarının 200 binlere ulaştığı Hindistan’da, özellikle ülkenin batısındaki Maharaştra eyaletinde saptanan ve koronavirüsün iki olağandışı mutasyonu “”L425Rö ile E484Qöyi taşıdığı belirtilen Hindistan varyantının, daha fazla can kaybına ve vaka sayılarında daha hızlı artışa yol açıp açmayacağının tespit edilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

  Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde görevli Türk Bilim İnsanı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, dünyanın yakından takip ettiği yeni varyantlara ilişkin Demirören Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu.

  ABD'deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı
  ABD’deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı

  Mutasyon virüsün hücreye daha sıkı bağlanmasını sağlıyor

  Amerikan Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi CDC’nin (Centers for Disease Control and Prevention) yakından izlediği Kaliforniya varyantının “endişe verici” varyantlar arasına girdiğini kaydeden Prof. Dr. Özpolat, “CDC, geçtiğimiz günlerde Kaliforniya varyantını da kaygı verici varyantlar arasına ekledi. Daha önce Güney Afrika varyantı, Brezilya varyantı ve İngiliz varyantı ve kaygı verici varyantlar olarak izleniyordu.  Şimdi B.1.427 / B.1.429 adlı 2 tane Kaliforniya varyantı da bu kaygı verici tabloya ilave edildi.

  Çünkü Kaliforniya varyantının spike protein adı verilen virüsün taç şeklindeki kısmında, insan hücresine bağlanma noktasında oluşan bir mutasyonu olduğu saptandı ve bunun da virüsün hücreye daha sıkı bağlanmasını ve hücre içerisine daha etkili bir şekilde girmesini sağladığı anlaşıldı. Aynı zamanda da hücre içerisinde virüsün daha hızlı bölünmesini sağlıyor. Dolayısıyla, bulaşma ve enfeksiyon riskini de daha çok arttırıyor” ifadelerini kullandı.

  ABD'deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı
  ABD’deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı

  Şu anda Amerika’da 14 varyant takip ediliyor

  Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı tarafından ülkemizde de birkaç kişide görüldüğü açıklanan Kaliforniya varyantının, ABD’de 2-3 hafta önce gerçekleştirilen çalışmalarda, Kaliforniya’daki sıklığının %56 olarak saptandığını belirten Prof. Dr. Özpolat, “Aynı dönemde İngiliz varyantı %10 sıklıkta bulunuyordu. Bu varyantın, hızlı yayılan İngiltere varyantı ile yarışacak hızda yayıldığı gözlemlendi. Şu anda Amerika’da 14 varyant takip ediliyor ve bu varyantlar içerisinde %30 oranla en sık İngiltere varyantı tespit edildi. Bunu izleyen birkaç varyantın içinde Kaliforniya varyantı da var. Onun da yaklaşık %20 civarında yaygın olduğu belirlendi. Bunlar, 2-3 hafta önceki çalışmalar. Hızla arttığı düşünüyor. Bu nedenle CDC, Kaliforniya varyantını da kaygı verici listesine ekledi” diye konuştu.

  Hindistan’daki varyant 2 mutasyon içeriyor

  Hindistan’daki varyantın da endişeyle takip edilen mutasyonlar içerdiğine işaret eden Prof. Dr. Özpolat, Hindistan’daki varyantın 2 mutasyon içerdiğini söyledi.

  “Mutasyonlardan bir tanesi Kaliforniya varyantındaki mutasyonla aynı. Bu yüzden bunun da (hücre içinde) daha hızlı bölünebildiği ve insan hücresine daha sıkı bağlanabildiği düşünülüyor.” diyen Özpolat, “Spike proteindeki bahsettiğim mutasyon nedeniyle ilk çıkan virüs formuna göre hücreye daha sıkı bağlandığı için, daha çok virüs insan hücresine girebiliyor, hücreye giren virüs daha hızlı bölünebiliyor. Dolayısıyla enfeksiyon riskini de artırıyor. Hindistan’da bulunan 2 mutasyonlu ‘double mutant’ denilen bu varyantın, Hindistan’ın özellikle çok fazla Corona vakası bulunan bölgelerinde %20 oranında bulunduğu saptandı Buradaki vaka artışlarının nedenlerinden birisi olarak düşünülüyor.” şeklinde konuştu.

  ABD'deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı
  ABD’deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı

  “mRNA aşılarının bu varyantlara karşı da koruyucu olacağı düşünülüyor”

  Hindistan varyantının ABD’de de görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Özpolat, birkaç hafta önce Stanford Üniversitesi, Hindistan’da bulunan bu varyantın Kaliforniya eyaletinde, San Francisco’da birkaç vakada görüldüğünü tespit ettiğini aktardı.

  “Kaliforniya varyantına benzediği için aşılar yönünden baktığımızda özellikle Moderna ve Pfizer-BioNTech gibi mRNA aşılarının bu varyantlara karşı da koruyucu olacağı düşünülüyor.” ifadelerini kullanan Özpolat, “Fakat gerçek vakalar üzerindeki etkisinin de gösterilmesi lazım. Bunlar yalnızca ön çalışmalar. Aşılardan kaçabilen şu anki bilgilere göre Güney Afrika varyantı gibi görünüyor. Ancak Güney Afrika varyantı henüz çok sık görülen bir versiyon değil. Amerika’da %1’in altında. İsrail’de de o civarda. İsrail’de toplumun büyük bir kısmı aşılandı zaten. Buradaki verilere göre mRNA aşıları Güney Afrika varyantına karşı etkili olmayabilir. Hindistan’daki varyantın en önemli özelliği, bu varyantta görülen mutasyonun hafıza hücresi olarak bilinen T hücrelerinin yarattığı bağışıklıktan kaçabilmesi. Ancak bunlar henüz teori, ispat edilmesi de gerekiyor çalışmalarla” dedi.

  “Artış bu hızla devam ederse Türkiye’ye özgü varyant da görülebilir”

  Prof. Dr. Özpolat, bu mutasyonların ortaya çıkmasının en önemli sebebinin RNA virüslerinin (koronavirüs dışında influenza virüsü ve AIDS virüsü HIV gibi) hata yapma kapasitelerinin daha yüksek olması olduğunu belirtti. Ve bu virüslerin ne kadar çok konağa yayılırsa, çoğalırken hata yaparak o kadar çok mutasyona uğradığını söyledi.

  RNA virüslerinde mutasyonların daha çok görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Özpolat, “Tabii mutasyonların görülebilmesi, virüsün bulaşıcı olduğu yerlerde, çok fazla kişiye bulaşmasıyla gerçekleşiyor. Çünkü virüs ne kadar çoğalırsa, kendini kopyalarsa, bölünürse, hata yapma riski daha yükseliyor. Bu yüzden mutasyonlar, vaka sayılarının çok yüksek olduğu bölgelerde daha çok ortaya çıkıyor. İngiliz varyantı da Hindistan varyantı da en çok bulaşın olduğu bölgelerde görüldü. O yüzden Türkiye’de de şu son günlerde günlük vaka saylarındaki artış bu sıklıkla devam ederse, Türkiye’ye özgü bir mutasyonun çıkmış olma olasılığı mevcut. Bu nedenle gerekli tedbirlerin alınması lazım. İyi olan haber ise geçtiğimiz günlerde yayınlanan çalışmalara göre ki bunlar hasta çalışmaları değil, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen in-vitro çalışmalar, özellikle mRNA aşılarının bu virüslere Kaliforniya varyantı da dahil olmak üzere etkili olduğu yönünde.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ