19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ABD’de 100 milyon doz askıya alındı, Pfizer’dan güvence geldi

  ABD'de 100 milyon doz sipariş verilen Johnson&Johnson aşısının kullanımının zora girmesi üzerine Pfizer, üretim ve bununla ilişkili olarak sevkiyat hızını artırabileceği güvencesini verdi.

  AstraZeneca- Oxford aşısında kan pıhtılaşmasına bağlı yan etkiler yaşandığının öne sürülmesi, Johnson&Johnson aşısının da benzer nedenden dolayı birçok ülkede kullanımının askıya alınması ve Avrupa’ya sevkiyatının ertelenmesi ve aşı tedarik sorununun büyümesi tehlikesine yol açtı.

  İlaç şirketi Pfizer, ABD’deki bu endişelere cevap niteliğinde bir açıklama yaptı. Pfizer, Alman biyoteknoloji firması BioNTech ortaklığında geliştirdiği aşının üretimine hız verdiğini ve ABD’ye mayıs ayı sonuna kadar beklenenden %10 daha fazla doz gönderilebileceğini bildirdi.

  Gönderilen doz sayısı 220 milyona çıkacak

  Sputnik’te yayınlanan habere göre, Pfizer CEO’su Albert Bourla, yaptığı açıklamada gönderilen doz sayısının 220 milyona çıkacağını belirtti, temmuz ayı sonuna kadar gönderilmesi taahhüt edilen 300 milyon dozun da 2 hafta önceden tamamlanmış olacağını kaydetti.

  Pfizer, Johnson&Johnson ve Moderna aşılarının acil kullanım onayı aldığı ABD’de dün sağlık yetkilileri, 100 milyon doz sipariş ettikleri Johnson&Johnson aşısının kullanımının durdurulması konusunda çağrıda bulundu. Kararda 18-48 yaş arasındaki 6 kadının bu aşıyı yaptırdıktan sonra ender görülen bir kan pıhtılaşma problemi yaşaması, birinin hayatını kaybetmesi, diğerinin de durumunun ciddi olması etkiliydi.

  Yetişkinlerin neredeyse yarısından fazlasının aşının en az bir dozunu yaptırdığı ülkede bu çağrıdan kısa süre sonra açıklama yapan Beyaz Saray, aşılama planının önemli ölçüde etkilenmeyeceğini açıklayıp diğer aşılarla açığın kapatılacağı garantisi verdi.

  Bakan Selçuk açıkladı: 425 bin 430 öğretmen aşı randevusuna dahil edildi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ