19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  AB bu aşıları yaptırana kapılarını açıyor! İşte o liste

  Avrupa Birliği Haziran ayında aşı pasaportu uygulamasına geçmeyi planlıyor. AB, pasaport için Moderna, BioNTech-Pfizer, Johnson and Johnson ve AstraZeneca’nın aşılarına onay verdi. Rusya’nın Sputnik V ve Çin’in Sinovac aşıları şimdilik kapsam dışı.

  Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Covid-19’a karşı aşılarını yaptıranlara bir yıldan fazla süredir kapalı olan kapılarını açmak üzere anlaşmaya vardı.  Üye ülkeler imzaladığı anlaşmayla AB’nin onay verdiği aşıların 2 dozunu da olan kişiler AB ülkelerine seyahat edebilecek. AB haziran ayından itibaren bu uygulamaya geçmeyi hedefliyor.

  Sabah’ta yer alan habere göre AB şu ana kadar Moderna, BioNTech-Pfizer, Johnson and Johnson ve AstraZeneca’nın ve aşılarını onayladı. Bunlar arasında yalnızca Johnson and Johnson aşısı tek doz olarak uygulanıyor.

  AB aynı zamanda salgının ülkedeki seyrine bakarak bazı ülkelere uyguladığı seyahat kısıtlamalarını da kaldırma kararı aldı.

  Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur, Ruanda, Güney Kore, İsrail, Tayland ve mütekabiliyet şartına bağlı olarak Çin, AB’nin şu anda seyahat kısıtlaması uygulamadığı ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerin arasına yakın zamanda İngiltere’nin de eklenmesi bekleniyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ