22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  AB aşı pasaportunda sona yaklaşıyor: Türkiye nasıl etkilenecek?

  Uzun süredir aşı pasaportu konusunda çalışmalarını sürdüren AB, yaz başında uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor. Konuyla ilgili son gelişme ise Avrupa Parlamentosu'nun (AP) müzakere pozisyonunu belirlemesi oldu.

  Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre AP, 119’a karşı 540 oyla kabul ettiği kararda, AB Komisyonu’ca yapılan öneriye bazı değişiklik talepleriyle onay verdi.

  AP’nin talepleri şöyle:

  * ‘Yeşil Dijital Sertifika’ yerine ‘AB COVID-19 Sertifikası’ adı kullanılsın.

  * Dijital veya kâğıt olacak sertifika sadece 12 ay için geçerli olsun. Belgede aşı bilgileri ile birlikte negatif test sonucu ve antikor durumuna dair veriler de bulunsun.

  * Sertifika bir ön şart olmasın, seyahat belgesi yerine kullanılmasın.

  * Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onay almış aşılar sertifikaya otomatik olarak yansıtılsın ve AB’nin her yerinde kabul görsün.

  * Diğer aşıları sertifikaya ekleme ve kabul konusunda karar üye ülkelere bırakılsın.

  * Sertifika sahiplerine karantina ya da test gibi ek seyahat kısıtlamaları getirilmesin.

  Bu seviyeden sonra, belgenin devreye girmesi için onayları gerekli olan AP ve üye ülkelerden oluşan AB Konseyi arasında müzakereler başlayacak. Onay sürecinin haziranda tamamlanması planlanıyor.

  AB aşı pasaportunda sona yaklaşıyor: Türkiye nasıl etkilenecek?
  AB aşı pasaportunda sona yaklaşıyor: Türkiye nasıl etkilenecek?

  TÜRKİYE NASIL ETKİLENECEK?

  AB ülkelerine gitmek isteyen, Türkiye’nin de aralarında olduğu diğer ülke vatandaşları da isterlerse sertifika başvurusunda bulunabilecek. Fakat sertifika, AB’ye seyahat için zorunlu değil. Sertifika sahibi olmayan Türk vatandaşları da ilgili ülkelerdeki negatif test gibi istenilen şartları yerine getirerek AB’ye seyahat edebilecek. Halihazırda Türkiye’den AB’ye sadece zorunlu durumlarda veya ikameti bulunma şartıyla gidilebiliyor.

  Biontech aşısı ikinci doz randevularında kaos

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ