11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  8 kat dirençli, aşıların yenilenmesi gerekebilir!

  Bilim adamları uyardı: Güney Afrika mutasyonu antikorlara karşı 8 kat daha dirençli: Aşıların yenilenmesi gerekebilir

  Mutasyonlu virüs 8 kat dirençli

  Dünyanın yaşadığı  en büyük aşılama çalışması kapsamında şu ana kadar Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 51 ülkede 54,3 milyondan fazla  Covid-19 aşısı uygulandı.

  Ancak,  aşı çalışmalarının beklenenden daha yavaş ilerlemesi, corona virüs mutasyonlarının riskini artırıyor.

  Güney Afrikalı bilim insanları ülkede hızla yayılan B1351 varyantının, antikorlara karşı 8 kat dirençli olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bu sebeple enfekte vakaların artabileceği ve aşıların yenilenmesi gerekebileceği konusunda uyardı.

  Güney Afrika’da devlete bağlı Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ndeki ekip, 501Y.v2 veya B1351 olarak bilinen yeni varyantın mutasyonlarının, virüsü antikorlara  karşı büyük ölçüde dirençli hale getirdiğini ortaya koydu.

  Bazı hastalarda 64 kat düştü

  Araştırmacılar, antikorların virüsü nötralize etme kabiliyetinin yeni varyantla 8 sekiz kat düştüğünü, aboratuvar testlerinde B1351 varyantını devre dışı bırakmak için eskisine göre göre 8 kat daha fazla antikora ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

  Bazı hastalardan alınan plazmanın mutant virüsü nötralize etme yeteneğinin ise  64 kata kadar düştüğü görüldü.

  Bilim insanları, ayrıca çalışmada incelenen 44 hastanın 21’inin “tespit edilebilir bir nötralizasyon aktivitesine sahip olmadığını” yazdı.

  8 kat düşme eşiği

  Bununla birlikte antikor aktivitesindeki 8kat düşüş, Dünya Sağlık Örgütü’nün  mevsimsel grip aşıları için güncellemelerin ne zaman gerekli olduğuna karar vermek için kullandığı eşiği oluşturuyor.  Ancak, yeni tip corona virüs ve grip enfeksiyonu doğrudan karşılaştırılabilir değil.

  Washington Üniversitesi’nde immünoloji ve virüs evrimi üzerine çalışan Trevor Bedford, Güney Afrika’dan elde edilen sonuçların doğrulanması durumunda varyantın daha geniş bir alana yayılma riskinin bu sonbaharda aşılarının yenilenmesiyle sonuçlanabileceğini açıkladı.

  Güney Afrika mutasyonu için cevap ‘evet’

  Imperial College London’da immünoloji profesörü olan Danny Altmann ise  son sonuçların “rahatsız edici” olduğunu ve aşıları etkileyebileceğini belirterek, “Varsayımsal soruyu sormanız gerekiyor, corona virüste meydana gelen değişiklikler  mevcut aşıların korumasını bozacak kadar büyük mü? Şu anki tahminim, İngiltere’deki için olmasa da Güney Afrika mutasyonu için cevabın evet olacağı yönünde ”dedi.

   

  Diğer taraftan daha fazla araştırma, Pfizer / BioNTech aşısının  İngiltere’den 60’ı aşkın ülkeye sıçrayan B117 varyantına karşı koruma sağladığını gösteriyor.

  BioNTech’ten bilim insanları, 16 aşı gönüllüsünden alınan antikorları, orijinal Wuhan varyantı ve  B117 mutasyonuna karşı test etti. İki corona virüs varyasyonuna karşı meydana gelen antikor tepkisi olumlu sonuç verdi. Ancak,Reading Üniversitesi’nden hücresel mikrobiyoloji doçenti olan Dr. Simon Clarke, buna rağmen daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

  “BioNTech’in çalışması, antikor yanıtının bu varyanttaki mutasyonlar tarafından köreltilmediğini doğrulamakla birlikte, bunların T hücre bağışıklığı üzerindeki etkisini değerlendirmiyor. Bu nedenle mutasyonların aşı üzerinde gerçekten olumsuz bir etkiye sahip olmaları tamamen olası.”

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ