23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağı var mı? Otobüse binebilir mi?

  65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağına ilişkin kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede yer aldı. Kademeli normalleşme döneminde uygulanacak tedbirler arasında 65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağının nasıl olacağı, otobüse, toplu taşımaya binip binemeyeceği de belli oldu.

  1 Hazirana kadar geçerli olacak kademeli normalleşme genelgesinde 65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağı, sokağa çıkma kısıtlaması, toplu taşıma yasağı, otobüse binip binemeyecekleri gibi pek çok önemli konuya yer verildi. Buna göre, 17 Mayıs sonrasında 65 yaş üstü ve 18 yaş altına uygulanan pek çok kısıtlamada gevşemeye gidildiği görüldü.

  65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTINA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

  İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kademeli normalleşme tedbirleri genelgesinde, 65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağına ilişkin ayrı madde bulunmuyor.

  Bununla birlikte, tüm vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu gün ve saatlerde şehirler arası seyahat yasağı bulunuyor.

  Genelgede şehirler arası seyahat kısıtlamasının istisnaları şu şekilde sıralandı.

  – Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

  – Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirler arası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmek kaydıyla izin verilecektir.

  – Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

  Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

  65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağı var mı? Otobüse binebilir mi?
  65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağı var mı? Otobüse binebilir mi?

  65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI OTOBÜSE BİNEBİLİR Mİ?

  Bakanlık tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşların, otobüse ve toplu taşıma araşlarına binmesi yasak.

  Genelgede konu şu şekilde yer alıyor…

  “Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ