21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  57 bin lira karşılığında yeniden koronavirüse yakalanacak gönüllüler aranıyor

  Oxford Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Covid-19 geçiren bireylerin kasıtlı olarak yeniden virüsle enfekte edileceği bir çalışma başlatılacağı ve her bir deneğe 5 bin sterlin (yaklaşık 56 bin 750 TL) ödeneceği duyuruldu.  

  Oxford Üniversitesi, Covid-19 geçiren insanların yeniden enfekte olmasını engelleyen ve gelecekteki aşıların hızlı bir şekilde izlenmesine yardımcı olabilecek bağışıklık koruma düzeyinin anlaşılması amacıyla bir çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında, daha önce koronavirüs geçiren kişilere bilinçli olarak yeniden virüs bulaştırılacak. Çalışmaya katılan her bir gönüllüye ise 5 bin sterlin (yaklaşık 56 bin 750 TL) ödenecek.

  Yeniden enfekte olmayı engelleyen antikor seviyesi belirlenecek

  NTV’de yer alan habere göre; bilim insanları önce her gönüllüyü virüse maruz bırakacak, bu sayede sadece yeteri kadar güçlü bir bağışıklık tepkisi olanlar yeniden enfekte olmayacak. Bu o altın seviyedeki bağışıklığı üreten aşıların, on binlerce insanın yer aldığı klinik çalışmalara gerek kalmadan hızla takip edilebilmesini ve onaylanmasını sağlayacak.

  Araştırmanın lideri ve aşı bilimi profesörü Helen McShane, “Eğer belirli bir antikor seviyesinin birisini yeniden enfekte etmenin mümkün olmadığı anlamına geldiğini belirleyebilirsek, bu, en etkili aşıların tasarlanmasına çok çabuk katkı sağlar” şeklinde konuştu.

  57 bin lira karşılığında yeniden koronavirüse yakalanacak gönüllüler aranıyor Hayatım Sağlık 2
  57 bin lira karşılığında yeniden koronavirüse yakalanacak gönüllüler aranıyor Hayatım Sağlık 2

  Çalışma 2 aşamada gerçekleşecek

  Diğer yandan Wellcome Trust’ın finanse ettiği ve etik onayı almasının ardından bu ay başlaması beklenen çalışma, daha önce koronavirüs ile doğal yollarla enfekte olmuş 18-30 yaş arası kişileri işe alacak. Çalışma 2 aşamada yürütülecek. 64 sağlıklı gönüllünün katıldığı ilk aşamada, koronavirüsün çoğalmasına olanak sağlayan en düşük doz belirlenecek. Dozlama miktarı belirlendikten sonra, yaz aylarında başlaması beklenen çalışmanın 2. aşamasında katılımcıları enfekte etmek için kullanılacak.

  Profesör McShane yaptığı açıklamada bağışıklık tepkisini enfeksiyondan sonra birkaç noktada ölçeceklerini, bu sayede virüs tarafından hangi bağışıklık tepkisinin üretildiğini anlayabileceklerini kaydetti.

  57 bin lira karşılığında yeniden koronavirüse yakalanacak gönüllüler aranıyor Hayatım Sağlık 2
  57 bin lira karşılığında yeniden koronavirüse yakalanacak gönüllüler aranıyor Hayatım Sağlık 2

  “Böyle bir meydan okuma çalışması, bu ölçümleri çok hassas bir şekilde yapmamızı sağlıyor çünkü birisine ne zaman virüs bulaştığını tam olarak biliyoruz.” diyen Profesör McShane “Bu çalışmadan elde edilen bilgiler, daha iyi aşılar ve tedaviler tasarlamamıza ve ayrıca insanların Covid olduktan sonra korunup korunmadığını ve ne kadar süreyle korunduğunu anlamamızı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

  Her gönüllüye 5 bin sterlin ödenecek

  Öte yandan, deneylere katılan kişiler 17 gün boyunca karantina altında tutulacak ve artık başkalarına bulaşma riski sona erene kadar bir araştırma ekibi tarafından takip edilecek. Semptom geliştirenlere, ayrıca Regeneron tarafından geliştirilen ve klinik çalışmalarda hastalığın ilerleme riskini azalttığı gösterilen monoklonal antikor tedavisi uygulanacak.

  Bir yıl boyunca devam eden çalışma kapsamında gönüllere yeniden virüse yakaalnma karşılığında 5 bin sterlin (yaklaşık 56 bin 740 Türk lirası) ödenecek.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ