23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  50 yaş üstü aşılama başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?

  1 Haziran itibariyle toplumsal bağışıklamada ikinci aşamanın son basamağı kapsamında 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı.

  Covid 19 ile mücadele kapsamında yapılan aşılama çalışmalarında bugün yeni bir gruba geçildi. 1 Haziran itibariyle toplumsal bağışıklamada ikinci aşamanın son basamağı kapsamında 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı.

  Bugün 1 Haziran itibariyle 50 yaş üstü vatandaşlar, Covid-19 aşısı için randevularını alabiliyor.

  Aşılama takvimine göre, üçüncü aşamanın ilk basamağı 40-49 yaş grubundakilerin aşılanmasıyla başlayacak ve 18-29 yaşlarındakilere aşı hakkının tanımlanmasıyla tamamlanacak. Dördüncü aşama kapsamında da sırası geldiği halde aşı yaptırmayan kişiler aşılanacak.

  50 yaş üstü aşılama başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?
  50 yaş üstü aşılama başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?

  Aşı randevusu nasıl alınır?

  Koronavirüse karşı en güçlü silah olan aşı için uygulamalar hızla devam ediyor. Koronavirüs aşı randevusu almak isteyen vatandaşların Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) https://www.mhrs.gov.tr resmi internet sitesine giriş yapmaları veya telefon ile 184’ü aramaları yeterli oluyor.

  Aşı randevusu kaç gün önce alınabiliyor?

  Aşı randevuları, aşıyı yaptırmak istediğiniz merkezin yoğunluğuna göre, kimi zaman bir hafta öncesinden alınabilirken, yoğunluk olmadığı durumlarda ertesi gün için bile  alınabiliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın 55 yaş üstü vatandaşların da aşı olabileceklerini açıklaması üzerine aşı randevu sistemlerinde yoğunluk olduğu ve pek çok kişinin randevu alamadığı haberi geliyor. Bu durumun yoğunluktan kaynaklı yaşandığı ve sistemin kısa süre içinde kullanılabileceği tahmin ediliyor.

  e devlet koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

  Koronavirüs aşı randevusu almak isteyen vatandaşlar e-Devlet ve e-Nabız ve sistemleri üzerinden giriş yaparak randevu alabiliyor.

  Bunun için, kişisel e-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresine giriş yaptığınızda arama bölümüne MHRS yazın. Yönlendirildiğiniz ekranda aşı için randevu alabileceğiniz bir ekran çıkacaktır.

  50 yaş üstü aşılama başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?
  50 yaş üstü aşılama başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?

  İnternetten aşı randevusu nasıl alınır?

  MHRS üzerinden koronavirüs aşı randevusu almak için ilk olarak T.C. Kimlik Numarası ve kişisel şifre ile giriş yapın. Ardından “Randevu Al” butonuna tıklayın. Açılan ekranda “Aşı Randevusu Al” seçeneğini tıklayın. MHRS aşı randevusu alma ekranı açıldığında karşınıza evde aşı hizmeti alma, hastanede veya aile hekimliğinde aşı randevusu alma seçenekleri çıkacaktır.

  Biontech ve Sinovac aşı seçme işlemi nasıl yapılır?

  Diğer yandan Türkiye’de artık Alman Biontech Covid-19 aşısı ve Çinli Sinovac aşısı kullanılıyor ve aşı olacak vatandaşlar istedikleri aşıyı seçebiliyor. Sinovac aşısı her sağlık merkezi ve hastanelerde bulunurken, Biontech aşısının koruma koşulları farklı olduğu için sadece belirli hastanelerde bulunuyor. Bu nedenle aşı olacak vatandaşlar hangi aşıyı olmak istiyorsa aşı yaptıracağı merkezi ona göre seçmelidir.

  Sinovac aşısı her merkezde bulunduğu için kişi onu tercih ediyorsa bir sorun yaşamayacaktır. Ancak kişi Biontech aşısı olmak istiyorsa, daha önceden bu aşının hangi hastanelerde olduğuna bakmalı, aşı randevusu alma işlemi sırasında ona göre aşı merkezini tercih etmeli.

  Aşı sırasının gelip gelmediği nasıl öğrenilir?

  Aşı sırasının gelip gelmediğini öğrenmek isteyen vatandaşlar ise sorgulama işlemini kısa mesaj ile yapabiliyor.

  Aşı durumunu sorgulamak için telefonunuzun mesaj bölümüne aralarda boşluk bırakarak AŞI, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarası son 4 hanesini yazın ve 2023’e kısa mesaj atın. Aşı sıranızın gelip gelmediğine dair bilgi telefonunuza gelecektir.

   

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Alerjisi olanlar hangi aşıyı yaptırmalı? Biontech mi? Coronavac mı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ