28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  40 yaş üstüne 3. doz aşı randevusu ne zaman açılacak? 40 yaş üstü 3. doz aşı yaptıracak mı?

  30 Haziran’da gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşılama ile ilgili yeni kararlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Delta varyantından dolayı 3.doz aşının yapılacağını belirten Koca, hangi yaş grubundakilere 3.dozun yapılacağına da açıklık getirdi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Temmuz itibarıyla aşılamada yeni döneme geçildiğini duyurdu. Koronavirüsün Delta varyantı ile bulaşıcılık hızı arttığından, vatandaşlara 3.doz aşının da yapılması gerektiğine karar verildi. Şu anda sadece sağlıkçılara ve 50 yaş üstüne 3.doz aşı yapılacağı belirtilirken, 3.dozun 40 yaşa ne zaman ineceği merak konusu oldu.

  40 YAŞ ÜSTÜ 3. DOZ AŞIYI OLACAK MI?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Temmuz itibarıyla sağlıkçıların ve 50 yaş üstü vatandaşların 3.doz aşıyı olacaklarını duyurdu. Şu anda yalnızca ilk iki dozu Sinovac aşısı olan sağlıkçılar ve 50 yaş üstü vatandaşlar üçüncü dozu olacak. BioNTech aşısı olanlar için 3.doz aşının gerekmediği, ilerleyen günlerde aşı yapılacağı duyuruldu. 50 yaş üstüne yapılan üçüncü dozda yaş sınırının ne zaman ineceği ise merak konusu oldu. 40 yaş üstünün 3.dozu ne zaman olacağına ilişkin net bir bilgi henüz paylaşılmadı. Önümüzdeki günlerde aşılama hızına bağlı olarak 3.doz aşının 40’lı yaşlara da inmesi bekleniyor. 3.doz aşının 40 yaşa inmesinin ardından ilk iki dozu Sinovac aşısı olanlar, MHRS üzerinden randevu alarak aşılarını olabilecek.

  3.DOZDA AŞI TERCİHİ NASIL YAPILACAK?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk iki aşının aynı olduğunu ancak üçüncü aşı da farklı bir aşı seçilebileceğini belirtti. Yani ilk iki dozu Sinovac olan kişiler üçüncü dozda BioNTech aşısını seçebilir.

  HATIRLARMA DOZU 6 AYDAN 3 AYA İNDİ

  30 Haziran’da alınan kararlardan biri de hatırlatma dozuydu. Hem BioNTech hem de Sinovac aşısını olanlar, 6 ay sonra hatırlatma dozunu olacaktı. Bu süre kısaldı. Artık vatandaşlar 3 ay içinde hatırlatma dozlarını olabilecek. Ayrıca birinci doz aşısını olup, ikinci doz aşısını olmayanlar eskiden olduğu gibi 6 hafta beklemeyecek. İlk aşıdan 4 hafta sonra 2.doz aşı olunabilecek.

  Rus aşısı Sputnik V ne zaman yapılacak? Sputnik V aşısının yan etkileri nelerdir?

  Aşılamada 3. doz ne zaman uygulanacak?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ