19.8 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  40 yaş üstü ne zaman aşılanacak? Bakan Koca açıkladı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada 40 üstü vatandaşların aşılanmasına başlanacağını duyurdu. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından40 yaş üstü vatandaşların ne zaman aşılanacağına dair araştırmalar yoğunlaştı…

  40 yaş üstü vatandaşların aşılanması için geri sayım başladı. Türkiye’de aşılama çalışmalarında ilk olarak sağlık çalışanları ile başlamıştı, son alarak 55 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına devam ediyor. Sağlık Bakanı Koca yaptığı Türkiye’deki aşı çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada 40 üstü vatandaşların aşılanacağı tarihi açıkladı.

  40 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞILANACAK?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Haziran ayı itibariyle 40 yaş üstü vatandaşların aşılanmasının tamamlanacağını duyurmuştu. Ancak Sinavac aşısının tedariğinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle aşılama çalışmalarında istenile hıza ulaşılamadı.

  Bakan Koca, 3 Mayıs Pazartesi günü yaptığı açıklamada Sinavoc aşısının tedariğinde olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti ve 40 yaş üstünün aşılanmasına Haziran ayı itibariyle başlanacağını ifade etti.

  TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİYE AŞI YAPILDI?

  Türkiye’de ilk olarak sağlık çalışanları ile başlayan aşı çalışmaları kademeli olarak yaş gruplarının ve diğer yandan riskli meslek grupları ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarla devam ediyor. Son olarak 55 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı.

  4 Mayıs 2021 Salı günü itibariyle Türkiye’de toplam yapılan aşı sayısı 23 milyon 886 bin 719’a ulaştı. Birinci doz aşısı yapılan kişi sayısı 14 milyon 191 bin 177 olurken her iki doz aşısı da yapılanların sayısı 9 milyon 695 bin 542’ye yükseldi.

  Diğer yandan Türkiye’de ilk olarak inaktif bir aşı olan Çinli Sinovac aşısı kullanılmaya başlandı. Nisan ayı başından itibaren de mrna aşısı olan Alman Biontech aşısı uygulanmaya başlandı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında Rus Sputnik V aşısının da testlerinin tamamlandığını duyurmuştu. Bölge Değerlendirme Toplantısı için Edirne’ye giden Bakan Koca, orada yaptığı açıklamada 50 milyon doz Rus Sputnik V aşısının 6 ay içerisinde geleceğini kaydeden Sağlık Bakanı Koca, ilk sevkiyatın bu ay içerisinde yapılacağını kaydetti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ