21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ‘3’üncü pikten sonra sürü bağışıklığı yüzde 70’e ulaşacak’

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, şu anda bir pik yaşandığını ve bu pik dönemi sona erdiğinde sürü bağışıklığının %70’e ulaşacağını ifade etti.

  ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, günümüzde yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının çoğunluğunun genç hastalardan oluştuğunu ve bunun da İngiliz mutantı kaynaklı olduğunu dile getirdi. İngiltere mutantını çok şeffaf bir şekilde izlediklerini kaydeden Yıldız, bu varyantın bulaş düzeyinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

  “Hastalığı taşıyan kişi, Covid-19’u 2 kişiye bulaştırıyor, bu hız çok yüksek. Önceden 1,4 iken, şimdi 2’ye yükseldi.” Diyen Yıldız, İngiliz mutantı daha genç popülasyonu etkileyecek hale geldi; en sıkıntılı nokta da bu. Atlatılan 2 pikte 50 yaş ve üstü hastalar daha çok etkileniyordu. Şimdi daha çok gençler etkileniyor. Çocuklarda hafif seyrediyor; ancak genç anne babalarını hasta ediyorlar” şeklinde konuştu.

  '3'üncü pikten sonra sürü bağışıklığı yüzde 70'e ulaşacak'
  ‘3’üncü pikten sonra sürü bağışıklığı yüzde 70’e ulaşacak’

  ‘Kitle bağışıklığı %70’lere ulaştığında bitecek’

  Türkiye’de toplumun yüzde 50’sinin Çin’den gelen orijinal virüsle enfekte olduğunu belirten Yıldız, İngiliz varyantının diğer Güney Afrika ve Brezilya varyantları ile kıyaslandığında İngiliz mutantın çok daha bulaştırıcı olduğuna dikkat çekti. Güney Afrika mutantanın ise aşılardan ve testlerden kaçabildiğine dair bazı verilerin olduğunu kaydeden uzman isim, Güney ve Afrika Brezilya varyantının ciddi sorun olacağını düşünmediğini ifade etti.

  Yıldız, “Türkiye’de görülen ilk 2 pik Çin’den gelen virüstü. Önceki pik döneminde hastalığa yakalanmayanlar, %85-90 oranında İngiliz mutantına yakalandı. 2. defa hastalanma durumu çok ciddi bir sebep olarak karşımızda durmuyor. 1000’de 2 civarında. Toplumun yüzde 50’si orijinal virüsle enfekte oldu ve atlattı. Kalan %20-30’luk kitle ise bu pik döneminde hastalığı yaşayacak. Kitle bağışıklığı %70’lere ulaştığında enfeksiyon ortadan kalkmış olmuyor” ifadelerini kullandı.

  ‘Mayıs sonunda vaka sayısı hızla azalacak’

  Hastalığın bağışıklık oranlarını değerlendiren Prof. Dr. Yıldız, “Tahminim pik dönemi sona erdiğinde %70 oranında kitlede bağışıklık oluşacak. Ortalama sürü bağışıklığı sınırı %67’ydi; bu sınıra ulaşılmış olacak. Mayıs ayı sonunda vaka sayısının hızla azalacağını göreceğiz.

  Koronavirüs enfeksiyonu bitmesi muhtemel olabilir veya grip gibi her sene ciddi bir mutasyonla önceki aşılardan kaçarak karşımıza yeni bir koronavirüs enfeksiyonu çıkar. Bu yüzden de her yıl aşılanmak zorunda kalabiliriz. Ben kendi yaptığımız çalışmadan yola çıkarak dördüncü pik döneminin mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

  Seyahat izin belgesi olmayan iç hatlarda uçamayacak

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ