23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  3. dozda Türk aşısı olur mu? Uzmanlar yanıtladı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada iki doz Covid-19 aşısı olanlara önümüzdeki 1 yıl içinde hatırlatma dozunun gündemde olduğunu belirtti ve bunun Türk aşısıyla yapılabileceğini ifade etti. Bu açıklama ise bilim insanları arasında yeni bir tartışmaya neden oldu. İşte uzmanların 3. dozda Türk aşısı olur mu? yorumları…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki aylarda yerli aşının devreye gireceğini ve 2. dozdan 6 ay sonra yapılması önerilen üçüncü doz hatırlatma aşısının yerli aşıyla yapılacağını kaydetti. Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberinde uzmanlar üçüncü dozun yerli aşıyla yapılıp yapılamayacağını değerlendirdi.

  HATIRLATMA DOZU, İLK AŞILAMA HANGİ AŞIYLA YAPILMIŞSA ONUNLA YAPILMALI

  Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bugüne kadarki aşı tecrübelerine göre aşılanan bebeklere bir yıl sonra aynı aşıyla hatırlatma dozu yapılması gerektiğini kaydetti.  Bunun koronavirüs için de gerekli olabileceğini belirten Kurugöl, “Fakat buradaki kural hatırlatma dozunun ilk aşılama hangi aşıyla yapılmışsa onunla yapılmasıdır. Yani bir kişiye BioNTech uygulandıysa BioNTech yine Sinovac, yapıldıysa yine Sinovac uygulanmalı. Günümüzde Türkiye’de 20 civarında aşı çalışması var. Bunlar içinde en önde olanı Erciyes Üniversitesi’nin inaktif aşısı. Bu aşıyla ilgili faz 2 çalışmasının sonuçları henüz açıklanmadı. Faz 2 başarılı olursa, faz 3 çalışmasına geçilecek. Hatırlatma dozunun yerli aşıyla yapılması düşünülüyorsa, faz 3 çalışmasının bir bölümü önceden Sinovac ile ilk 2 dozu yapılmış kişilere yapılmalı.” Dedi.

  “Bu çalışmada, önceden Çin aşısı yapılan kişilerde yeterli antikor cevabı oluştu mu bakılmalı.” diyen Kurugöl, “Yeterli bağışıklık sağlanır ve yan etki görülmezse bu sonuçlara göre, vatandaşlarımıza hatırlatma dozunun Türk aşısıyla yapılması doğru olur. Ancak böyle yapılırsa, uluslararası kabulü açısından sorun olmaz ve etik sorun yaratmaz.” İfadelerini kullandı.

  3. dozda Türk aşısı olur mu? Uzmanlar yanıtladı
  3. dozda Türk aşısı olur mu? Uzmanlar yanıtladı

  “FARKLI AŞIYLA HATIRLATMA DOZU YAPMAK DAHA AVANTAJLI OLABİLİR”

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık ise hatırlatma dozunun, bağışıklık sistemini tanıtma dozları denilen ilk dozlardan bir süre sonra etkinliğin azalmasının ardından tekrar bağışıklık sistemini hatırlatma yaparak güçlendirme amaçlı yapıldığını aktardı.

  Günümüzde Covid-19 aşılarının dizaynının daha kalıcı bağışıklık için başlangıçta 2 doz yapılması yönünde olduğunu hatırlatan Balık, “Bu 2 dozdan sonra 6 ay bir yıl arasında bağışıklık etkisi zayıflamaya başlıyor ve biz bu sürede hatırlatma dozuyla zayıflayan bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlıyoruz. İlk 2 dozu aynı aşıyla olan kişiler bence hatırlatma dozunu farklı bir aşıyla yaptırabilirler. Bu bizim üreteceğimiz inaktif aşı olabileceği gibi Sputnik veya BioNTech aşısı da olabilir. Farklı aşıyla hatırlatma dozu yapmak belki de daha avantajlı olabilir.” İfadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ