16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  3. doz aşıda en kapsamlı çalışma başladı: 3 bin denek üzerinde yapılacak

  Covid-19 aşılama uygulamaları hızla devam ediyor. Ancak koronavirüsün yeni mutasyonlarının ortaya çıkması ve aşının etkisinin 6 ay ile bir yıl arasında devam edeceğinin düşünülmesi nedeniyle uzmanlar 3. bir doz olarak uygulanabilecek bir güçlendirici aşı üzerinde çalışıyor.

  İngiltere’de Bilim insanları Pfizer / BioNTech, Oxford / AstraZeneca, Moderna, Valneva, Novavax, Curevac ve Janssen tarafından geliştirilen koronavirüs aşılarının farklı kombinasyonlarını daha önce 2 doz Covid-19 aşısı olan binlerce gönüllü üzerinde deneyecek.

  HÜKÜMET 19,3 MİLYON STERLİNLİK DESTEK VERDİ

  İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock tarafından yapılan açıklamada binlerce gönüllüye bugün başlatılan yeni bir klinik denemede güçlendirici bir Covid-19 aşısı yapılacağı belirtildi.

  NHS Foundation Trust ve Southampton Üniversitesi tarafından yönetilen, aynı zamanda Aşı Görev Gücü aracılığıyla 19,3 milyon sterlin değerinde (yaklaşık 230 milyon TL) bir hükümet finansmanı ile desteklenen Cov-Boost çalışması, 7 farklı aşıyı deneyecek ve dünyada 3. bir aşının etkisine yönelik kritik hayati veriler sağlayan ilk kapsamlı  çalışma olacak.

  İngiltere’nin 3. doz çalışmasının, ülke genelindeki NIHR destekli 16 tesiste ve Galler Sağlık ve Bakım Araştırmaları ile NHS’nin İskoçya’daki hastanelerinde yürütüleceği belirtildi. Bununla birlikte araştırmanın toplam 2 bin 886 gönüllüyü içereceği ve katılımcıların Haziran başından itibaren aşılanmaya başlayacağı kaydedildi.

  3. doz aşıda en kapsamlı çalışma başladı: 3 bin denek üzerinde yapılacak
  3. doz aşıda en kapsamlı çalışma başladı: 3 bin denek üzerinde yapılacak

  BELİRLİ ARALIKLARLA BAĞIŞIKLIK TEPKİLERİ TEST

  Aynı zamanda tüm katılımcıların çalışma süresince 3. dozun yan etkileri açısından inceleneceği ve 28, 84, 308 ve 365. günlerde bağışıklık tepkilerini ölçmek için kan tahlili yapılacağı aktarıldı.

  7 FARKLI AŞI İLE ÇALIŞILACAK

  Bakan Hancock, klinik denemelerde 2 doz Covid-19 aşısı yaptıran gönüllere son aşılanma tarihlerinden 10-12 hafta sonra güçlendirici aşının uygulanacağını ifade etti. Bu kapsamda 7 farklı Covid-19 aşısı denenecek. Her gönüllüye bir doz güçlendirici aşı yapılırken bazılarına önceden oldukları aşıdan farklı markalarda aşılar yapılacak.

  3. doz aşıda en kapsamlı çalışma başladı: 3 bin denek üzerinde yapılacak
  3. doz aşıda en kapsamlı çalışma başladı: 3 bin denek üzerinde yapılacak

  Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Novavax, Moderna, Valneva, Curevac ve Janssen’ın çalışmada kullanılacak aşılar olduğu kaydedildi.  Aynı zamanda çalışmada güçlendirici aşı almayan bir kontrol grubu da yer alacak.

  Çalışmanın ilk bulgularının Eylül ayında açıklanması beklenirken, Hancock, ilk sonuçlarının İngiltere’nin en savunmasız bölgelerine kış dönemi süresince mümkün olan en güçlü korumanın verilmesini sağlayacağını ifade etti.

  Bununla birlikte, Sağlık Bakanı 2021 G7 Sağlık Bakanları Toplantısı’nın 3-4 Haziran tarihlerinde Oxford Üniversitesi’nde yapılacağını duyurdu.

  Öte yandan, araştırmaya liderlik eden bilim insanları çok çeşitli hastalık geçmişine sahip ve etnik azınlıklardan bireylerin katılmak için başvurmaları teşvik ediyor.

  Kaynak: NTV

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ