22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  3. doz aşı ne zaman? Kimler 3. doz aşı olabilir? Nasıl randevu alınır?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre, 50 yaş üstü vatandaşlar ve sağlık çalışanları isteğe bağlı olarak 3. doz aşı olabilecek.

  Milyonlarca vatandaşın beklediği haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. İki doz koronavirüs aşısı olanların 3. doz aşısının ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Bakan Koca’nın açıklamasına göre, sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri vatandaşlar dilediği taktirde 3. doz aşı olabilecekler.

  Vatandaşların aklında, 3. doz aşı ne zaman? 3. doz aşı randevusu nasıl alınır? gibi sorular var.

  Aşılama sürecinde öncelikli gruplar arasında yer alan sağlık çalışanları ve 50 yaş ve üzeri vatandaşların 3. doz aşılarının ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Belli oldu. Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3. doz aşı için tarih verdi.

  ABD’de 12-15 yaş arası 600 bin çocuğa bir doz aşı yapıldı
  ABD’de 12-15 yaş arası 600 bin çocuğa bir doz aşı yapıldı

  3. DOZ AŞI NE ZAMAN?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. İlk iki dozu yaptıran ve 3. doz için beklemede olan vatandaşlara da beklenen detayı verdi. Buna göre, BioNtech ve Sinovac aşısı fark etmeksizin bugünden itibaren üçüncü doz aşılama başlayacak.

  Bakan Koca’nın açıklamasında, ”Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. Doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından 1 Temmuz) itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. Doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. Doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. Doz olarak yaptırabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

  E-DEVLET VE MHRS İLE AŞI RANDEVUSU

  Aşı randevusu alabilmek için öncelikle kişinin Covid-19 aşısı için aşı grubunda olup olmadığını sorgulaması gerekiyor. Aşı sorgulamasını e-Nabız hesaplarına girerek “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından kolaylıkla yapabilirken, aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj atarak da aşı sırasının size gelip gelmediğini sorgulayabilirsiniz. Bu basamağın tamamlanmasının ardından aşı randevusunu e-Nabız üzerinden MHRS’ye bağlanarak ya da MHRS web, mobil uygulamalarını kullanarak ya da ALO182 hattını arayarak alabilirsiniz.

  Randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşın cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

  Merkel neden Biontech aşısı olmadı?

  Bilim kurulu üyesi Aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ