24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  3. doz aşı kimlere yapılacak?

  3. doz aşı kimlere yapılacak? Sağlıkçılara ve 50 yaş üstüne 3. doz aşı ne zaman? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Koronavirüsün yeni varyantlarına karşı aşının 3.dozunun da yapılmasına karar verildi.

  Koronavirüse karşı geliştirilen Biontech ve Sinovac aşıları ülkemizde uzun bir süredir uygulanıyor. Aşılamada asıl ivme ise haziran ayında gerçekleşti. Öyle ki aşılamada 18 yaşa kadar inildi. 2.dozu olmayanlar için Bilim Kurulu Toplantısı’nın hemen ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1.doz ile 2.doz arasındaki 6 haftalık
  sürenin 4 haftaya indiğini duyurdu. Ayrıca Delta mutasyonuna karşı aşının 3.dozunun da yapılması gerektiği kararlaştırılarak, öncelikle sağlıkçıların ve 50 yaş üstü vatandaşların 3.dozu olacaklarını duyurdu.

  3. doz aşı kimlere yapılacak?

  3. DOZ AŞI KİMLERE YAPILACAK?

  30 Haziran’da gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Bakan Koca, koronavirüse karşı geliştirilen aşılarla ilgili yeni kararlar açıkladı. Bu açıklamalara göre vatandaşların 3.doz aşıyı olmalarına karar verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Bilim Kurulu 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdı. 2. doz aşı olmuş 50 yaş üzeri vatandaşlar ve sağlık çalışanları istediği aşı ile randevu alabileceklerdir. 3. doz aşının hangi aşı türüyle olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. İlk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. doz aşı olarak istediği aşıyı olabilirler. Tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığıyla istediğiniz aşıyı yaptırabilirsiniz.”açıklamasını yaptı.

  SAĞLIKÇILARA VE 50 YAŞ ÜSTÜNE 3. DOZ NE ZAMAN?

  30 Haziran’da gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından öncelikli olarak sağlıkçıların ve 50 yaş üstü vatandaşların 3.doz aşı olmalarına karar verildi. Buna göre vatandaşlar daha önce oldukları aşıya bakılmaksızın istedikleri aşıyı seçerek üçüncü dozu olabilecek. 3.doz aşılma ise 1 Temmuz itibarıyla başlıyor. Vatandaşlar MHRS veya e-Nabız üzerinden randevularını alarak ister devlet isterlerse de özel hastanede ücretsiz olarak aşı olabilecek. Böylelikle üç dozun da yapılmasıyla mutasyon geçiren koronavirüse karşı koruyuculuk daha da artacak.

  3. doz aşı ne zaman? Kimler 3. doz aşı olabilir? Nasıl randevu alınır?

  Bakan Koca: 50 yaş üzeri ve sağlıkçılara üçüncü doz aşılama yapılacak

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ