21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  23 Nisan’da tam kapanma olacak mı?

  Kısmi kapanma uygulamalarına rağmen vaka sayıları 60 binin altına düşmemesi 23 Nisan’da tam kapanma olacak mı? sorusuna neden oldu. Gözler şimdi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na çevrilmiş durumda. Diğer yandan Kabine toplantısında AVM’lerin ve kalabalık yerlere yönelik yeni kararların alınabileceği konuşuluyor.  

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu hafta Cuma gününe denk geliyor. Artan vaka ve vefat sayıları nedeniyle endişe devam ederken, 23 Nisan’ın hafta sonu kısıtlamasıyla birleştirilerek 3 gün boyunca tam kapanma yaşanabileceği dile getiriliyor.

  Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre kulislerde henüz böyle bir uygulamanın konuşulmadığı fakat Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ve İçişleri Bakanlığı’nın ek bir genelgesiyle bu yönde sürpriz bir kararın da alınabileceği konuşuluyor.

  Sokağa çıkma yasağı kararı verilmesi halinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2020’de olduğu gibi evlerden kutlanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında devlet erkanının katılımıyla gerçekleştirilecek Anıtkabir’deki törenler de sınırlı kişiyle, maske ve mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilecek.

  Türkiye’de 81 ilde uygulanan kısmi kapanma uygulamasının devam edip etmeyeceği ya da kısıtlamaların hayata geçirilip geçirilmeyeceği de hafta başında yapılacak Kabinede toplantısında ele alınacak. Kabine toplantısında uygulanann kısmi kapanmanın etkilerinin istenilen ölçüde görülmemesi durumunda iki hafta sürecek daha sert tedbirlerin alınabileceği belirtiliyor.

  AVM’ler kapanacak mı?

  Kabine toplantısında, AVM’ler ve kalabalık yerlerin kapatılmasına ilişkin yeni kararların alınabileceği kaydediliyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı da seçenekler arasında.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ