-0.2 C
İstanbul
Salı, Ocak 25, 2022

  2 bin çocuk incelendi: Çocuklar, koronavirüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcısı olabilir

  Amerikalı bilim insanlarıının 2 binden fazla çocuk üzerinde yaptıkları araştırma, 12 yaşından küçük çocukların koronavirüs varyantlarının taşınmasında oynadığı rolü ortaya koydu.

  Amerikalı bilim insanlarının 12 yaşından küçük çocuklar üzerinde yaptıkları araştırma, küçük çocukların koronavirüsün varyantlarını bulaştırmada önemli rol oynadığını ortaya çıkardı. Bilim insanları 2 bini aşkın genç ve çocuk üzerinde yaptıkları araştırma neticesinde; yeni tip koronavirüsün İngiltere ve Kalifornia’daki mutasyonlarına benzer yeni varyantlarının topluma yayılmasında küçük çocukların etkisinin büyük olduğunu belirledi. Dokuz çocuk hastanesinde yapılan çalışma sonucunda bilim insanları, mutasyonların büyük bir bölümünün aşılamaya uygun olmayan 12 yaş altındaki çocuklarda tespit edildiğini açıkladı.

  Amerika’daki Los Angeles Çocuk Hastanesi’nce gerçekleştirilen araştırma sonucu çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmada sonucunda, 12 yaşından küçük çocukların İngiltere ve Kalifornia’dakine benzer daha bulaşıcı koronavirüs varyantlarının önemli taşıyıcıları olabileceği bildirildi.

  2 BİNİ AŞKIN GENÇ VE ÇOCUK İNCELENDİ

  Yürütülen çalışma çerçevesinde araştırmacılar, Mart 2020’den Nisan 2021’e kadar, dokuz çocuk hastanesindeki, 18 yaşında veya daha genç olan toplam 2 bin 119 Covid-19 hastasını koronavirüsün endişe veren mutasyonları için teste tabi tuttu.

  medRxiv’de ön baskı halinden yayınlanan çalışmanın başyazarı Jennifer Dien Bard, makalesinde “18 yaş ve altındaki çocuk ve gençlerde bu önemli mutasyonların 560’ını tespit ettik. Bu kişilerin yüzde 75’ini (420/560) şu anda Covid-19 aşıları için uygun olmayan 12 yaşın altındaki çocuklarda oluşturuyor” dedi.

  PANDEMİNİ SONA ERMESİNDE ANAHTAR ROL OYNUYORLAR

  Çalışmayı yürüten bilim insanları, elde ettikleri sonuçların Amerika’daki çeşitli coğrafyalarda ve sosyo-ekonomik popülasyonlarda çocuk hastalarda endişe varyantlarının ortaya çıkışına “açık kanıt” sunduğunu söyledi. 12 yaş altındaki grubu, pandemiyi sona erdirmenin anahtarı olarak tanımlayan uzmanlar, çocukların sürekli olarak takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

  10 GÜN SONRA BULAŞICI OLUYOR

  Los Angeles Çocuk Hastanesi araştırmacıları bulaştırıcılık süresi ile ilgili olarak, çocuk ve gençlerin ilk Covid-19 semptomlarını gösterdikten yaklaşık 10 gün sonra bulaşıcı olduğunu ifade etti.

  Araştırmacı Dien Bard, “Bu hastaların bu kadar uzun süre aktif semptomlara ve aktif enfeksiyonlara sahip olmaya devam etmesi önemli” diye konuştu.

  Bard, yeni tip koronavirüsün ayda bir veya iki kez mutasyona uğradığına dikkat çekerek,  bu nedenle uzun bir enfeksiyon döneminin daha daha fazla mutasyon hakkında endişeleri artırdığını vurguladı.

  Kaynak: NTV

  14 yaşındaki Alp’in Covid sonrası kan yağları 100 kat arttı, diyabet hastası oldu, literatüre girecek

  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı

  Favipiravir ilacı artık 12-15 yaş arası çocuklarda da kullanılabilecek

  Bilim insanlarından müjdeli haber: Covid 19’da ömür boyu antikor umudu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ