0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  18 yaş ne zaman aşılanacak? Bakan Koca’dan aşı müjdesi

  18 yaş grubundakilerin ne zaman aşılanacağı merak konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin’in konuk olarak katıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca 120 milyon doz aşının 4 ay içinde Türkiye’de olacağını belirtirken, 18 yaş grubunda olan vatandaşların da kısa zaman içinde aşılanacağı konuşulmaya başlandı.

  Aşı tedarikindeki sıkıntıların aşılması ve milyonlarca doz aşının ülkeye geleceği haberi 18 yaş grubunda olanların ve ailelerin dikkatlerinin bakanlıktan gelecek haberlere çevrilmesine neden oldu. Aşılama uygulamaları devam ederken, en son öğretmenlere aşı randevusu verilmeye başlanmıştı. Peki, 18 yaş ne zaman aşılanacak? İşte ayrıntılar…

  TÜRKİYE’DE AŞI ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

  Türkiye’ye bugüne kadar yaklaşık 5 milyon 300 bin doz BioNTech ve 30 milyon doz Sinovac aşısı geldi, 27 milyondan fazla doz uygulandı. Bu aşılardan 15 milyon 542 bini ilk doz, 11 milyondan fazlası ise 2. doz olarak açıklandı.

  Türkiye’nin Sinovac aşısı ile 100 milyon dozluk sözleşmesi bulunurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sputnik V için de 6 ay içerisinde 50 milyon doz almak üzere anlaşma imzalandığını açıkladı.

  18 yaş ne zaman aşılanacak? Bakan Koca’dan aşı müjdesi
  18 yaş ne zaman aşılanacak? Bakan Koca’dan aşı müjdesi

  Şu anda 55 yaş üzerine aşı uygulanıyor. Diğer yandan sağlık personelinin eşlerinin de aşılanmasına başlandı. Bakan Koca öğretmenlerle ilgili olarak da, “Yaş sınırlaması olmaksızın tüm ilköğretim öğretmenlerimizi aşı programına almıştık. Şimdi ise 40 yaş üzerindeki tüm branş öğretmenlerimizi aşılamaya başlıyoruz” dedi.

  Tüm öğretmenler ve okul çalışanlarının aşıları tedarik süreciyle eş zamanlı olarak ilerleyecek. 50 yaş üstü vatandaşlara da aşı yapılacak. Ama bu yaş grubu için tarih henüz belli değil.

  Öğretmenlerin haricinde Adalet ve İçişleri ile Milli Savunma Bakanlığı mensupları, zabıta, kritik görevlerde çalışanlar, gıda ve taşımacılık sektöründekiler ve cezaevlerinde çalışanlar aşılanmaya başladı. Bakanlığın yeni hedefi ise eylül ayına kadar 18 yaşa en az bir doz aşı yapmak.

  18 YAŞ NE ZAMAN AŞILANACAK?

  50-54 yaş grubunun aşılanması tamamlandıktan sonra artık yeni bir etaba geçilecek. Bu grupta kronik hastalığı olan 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaş arası kişiler yer alacak. Daha sonra ise hastalığı olmayan 40-49 yaş arası bireyler, 30-39 yaş arasındakiler, 18-29 yaş arası kişilere aşı uygulanacak.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ