28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  18 yaş altına ne zaman aşı vurulacak? Çocuklar ve bebekler aşılanacak mı? Bakan Koca’dan aşı açıklaması

  MHRS üzerinden aşı randevusu alma yaşı 18'e kadar çekilmişti. Şimdi ise 18 yaş altı gençler, çocuklar ve bebeklerin akıbeti merak konusu oldu. Peki, 18 yaş altına ne zaman aşı vurulacak? Çocuklar ve bebekler aşılanacak mı?

  18 yaş üstü bireyler için aşı randevu ekranının açılmasının ardından şimdi ise 18 yaş altı için çalışmalar gündeme geldi. Kovid-19’la mücadele kapsamında aşılama çalışmaları son hız devam ederken, 18 yaş altı bireylerin ne zaman aşı olacağı ebeveynleri tarafından sorgulanıyor. Bu kapsam son bilgi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. İşte, 18 yaş altına aşılama çalışmalarında son gelişmeler…

  18 YAŞ ALTINA NE ZAMAN AŞI VURULACAK?

  Dünyada bazı ülkelerde çocuklar için aşı randevusu alınabiliyor. Türkiye’de 12-15 yaş arasındaki çocuklar için aşı randevularının açılıp açılmayacağı şu an için kesin değil.

  Okulların 2021-2022 sezonuna başlayacağı 6 Eylül 2021 tarihine kadar aşılama yönünde adımların atılabileceği tahmin ediliyor. Bu kapsamda resmi bilgiler geldikçe haberlerimizde yer vereceğiz.

  FAHRETTİN KOCA NE DEDİ?

  Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Koca, ”18 yaş altı kronik rahatsızlığı olan çocuklarımızı, gençlerimizi aşılamaktan yanayız. Devamında çok uzun sürmez, muhtemelen 1 hafta 10 gün olabilir, özellikle kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan kişileri aşılamış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

  TOPLAM KAÇ KİŞİ AŞI OLDU?

  Kovid-19’la mücadele kapsamında yapılan aşı miktarı Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edildi.

  Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı, 36 milyon 574 bin 186’sı birinci doz, 16 milyon 36 bin 89'u ikinci doz, 1 milyon 930 bin 752’si üçüncü doz olmak üzere toplam 54 milyon 541 bin 27’ye yükseldi.

  SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN SİTESİNDE NE YAZIYOR?

  Bakanlığa ait olan "https://covid19asi.saglik.gov.tr/" adresinde çocukların aşılama çalışmaları hakkında şu ifadeler kullanılıyor;

  ”T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için çocuklara COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ