16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  17 Mayıs’tan sonra her hafta bir açılma: İlk sırada esnaf sonra yüz yüze eğitim var

  Tam kapanmanın ardından normalleşme ile ilgili adımlar belli olmaya başladı. Önce küçük işletmeler sonra da yüz yüze eğitim başlayacak

  17 günlük tam kapanmanın ardından herkes atılacak normalleşme adımlarının nasıl olacağını bekliyor. Hükümet tarafından yapılan değerlendirmelere göre normalleşmenin nasıl olacağına dair detaylar belirginleşmeye başladı. 14-15 Mayıs tarihindei vaka sayısı ve hızı belirleyici olacak. Buna göre vaka sayısı en fazla 10 bin olduğu takdirde kademeli açılmaya geçilecek. Normalleşme planına göre öncelik küçük işletmelerin olacak ardından da yüz yüze eğitim başlayacak. Düğün ve taziyeler için ise daha vakit var.

  VAKALARDA İSTENEN GERİLEME YAŞANDI

  Virüsün üreme katsayısına göre yapılan modellemelere göre, 17 Mayıs’ta 9-10 bin arası vaka olacak.

  Can kaybında yüzde 13, ağır hasta sayısında ise yüzde 3 azalma saptandı. Testlerin pozitiflik oranında son üç ayın en düşük seviyesine ulaşılarak yüzde 8’in altına indiği bilgisi paylaşılıyor.

  İstanbul’da vaka sayısında yüzde 34, yatan hasta sayısında yüzde 24, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısında ise yüzde 21 oranında haftalık azalma olduğu kaydediliyor.

  ÜÇ KRİTER, İKİ HAFTA

  Bu verilerin 14-15 Mayıs’ta yeniden masaya yatırılacağı, tam kapanmanın üzerinden iki hafta geçmiş olması nedeniyle sonuçların ve etkinin değerlendirileceği belirtiliyor.

  Yapılan değerlendirmelerde, “pozitiflik oranı, yayılma hızı, hastane kapasiteleri” dikkate alınacak. Bu sonuçlara göre kademeli açılma ile kısıtlamaların çerçevesi yeniden belirlenecek.

  MART BAŞINDAKİ HATAYA DÜŞÜLMEMELİ

  Uzmanlar, bu konuda dikkatli davranılmaması ve Mart başındaki hataya düşülmesi durumunda, tüm kazanımların kaybedileceği yorumları yapıyor. Yetkililer, “Önümüzdeki haftanın cuma ve cumartesi gününde çıkacak rakamlarda, kısıtlamaların etkisini daha net göreceğiz. Çünkü bir tedbir alındığında bunun etkisi 12-14 gün sonra ortaya çıkıyor. Ama 17 Mayıs’tan itibaren her şey bir anda açılmayacak” diyor.

  ÖNCE ESNAF VE YÜZ YÜZE EĞİTİM

  Yetkililer, “Kademeli açılışın arasına birer hafta koymak gerekir. Önce küçük işletmeler, daha sonra eğitim veren ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar, bir de üniversitelerin yüz yüze eğitim veren tıp gibi bölümlerindeki sınıfların derslerinin başlaması gerekir. Onun için vaka sayılarının binlere düşmesini beklemek doğru değil” değerlendirmesini yapıyor.

   

  DÜĞÜN VE TAZİYELER BEKLEYECEK

  Kademeli açılma sırasında düğün, taziye, asker uğurlama gibi kalabalıkların aynı yere geldiği organizasyonlarda kısıtlamaların aynen devam etmesi gerektiği belirtiliyor. Yetkililer, “Yoğun aşılamayla haziran ayını geçirirsek, yazın rahat edebiliriz” diyor.

  Gece çalışan sağlıkçılarda Covid-19 riski üç kat fazla

  “COVID-19 8-10 yıl sürer, yılda 2 kere aşı olmamız gerekebilir”

  BionTech’in tek dozu ziyan olmasın diye hastaneler arası işbirliği kuruldu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ