6.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  ’17 gün bacağımda saatli bomba ile yaşamışım’

  Prof. Dr. Köksal uyardı: Pandemi sonrası kalp yetmezliğinde patlama yaşanabilir

  Pandemime kalp sağlığı

   Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, pandemi döneminde en çok ihmal edilen konuların başında kalp damar hastalıkları olduğuna dikkat çekerek, Covid korkusuyla hastaların ciddi şikayetlerini dahi evde geçirdiklerini ve bunun da pandemi sonrası  kalp yetmezliği  vakalarında ciddi patlama yaşanmasına neden olabileceğini söyledi.

  Ameliyatlar azaldı

  Mart ayından bu yana kalp ameliyatlarında ciddi bir azalma yaşandığıns  dikkat çeken Prof. Dr. Köksal, “Ameliyatları azaldı ama hastalar azalmadı aslında. Bunun nedeni, hastaların Covid korkusuyla hekime başvurmaması.. Pandemi bittikten sonra ciddi bir kalp yetmezliği hasta grubu ile karşı karşıya kalacağız.  Pandemi döneminde hastaneye başvurmayan kalp hastaları farkında olmadan kalp krizi geçiriyor. Sessiz geçirilmiş kalp krizleri, gecikmiş kapak hastalıklarına, bu da geri dönüşümsüz kalp hasarına yol açıyor. Bu hastaların çoğu ameliyat edilemez hale geliyor. Pandemi sonrası ameliyat olma şansını kaybetmiş, kalp yetmezliği ile gelen ve kalp nakline aday birçok hasta ile karşılaşma tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi.

  En tehlikelisi sessiz krizler

  Prof. Dr. Köksal şöyle devam etti:

  “Atar ve toplar damar tıkanıklıkları da dahil, hastalar bunu ihmal ediyor. Oysa uzuvlarını kaybedebilirler veya toplar damarlarda pıhtı olduğu için bu pıhtı akciğere atabilir ve ani ölümlere yol açabilir. Pıhtı açısından en kritik dönem ilk 1 haftadır. Pandemi döneminde bu problemleri yaşadığı halde tedavi olmayan hastalar, ileride geri dönüşümsüz kalp ve damar problemleriyle karşılaşıyor.  En büyük sorun ise kalp yetmezliği. Biz bu hastaları daha sonra kalp kasılma fonksiyonları azalmış, ameliyat şansını kaybetmiş olarak görüyoruz. Damar tıkanıklıklarına bağlı uzuv kayıpları da söz konusu.”

  En büyük risk grubunun 65 yaş ve üstü kesim olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Köksal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Hiçbir kalp ve damar probleminizi ihmal etmeyin. Ani bir şekilde göğüs ağrınız başladıysa, nefes darlığı ve terleme de eşlik ediyorsa, hareket etmekle göğsünüzde yanma oluyorsa, bu acil bir kalp problemidir. Bacağınızda ani şişlikler başladıysa,  toplardamarlara pıhtı oturma ihtimali yüksektir. Mutlaka acile başvurulması gerekir. Yine bacaklarda atardamar problemi işareti olan ani soğukluk, solukluk, parmaklarda kızarma, soğuma olduysa lütfen acile başvurun. Bunlar, kalp damar açısından acildir. Her zaman olan problemleriniz, örneğin nefes darlığınız biraz daha artmaya başladıysa, iki kat merdiven çıkabiliyorken bir kat çıkabiliyorsanız  kontrole gitmelisiniz.”

  Şans eseri kurtuldu

  46 yaşındaki hastası Tekin Tavuz’un da bacağında ani oluşan bir şişlik ve ağrıya rağmen Covid korkusundan tam 12 gün doktora gitmediğini ve sorun geçmeyince gittiği hastanede toplardamarında ölümcül bir pıhtı olduğunun anlaşıldığını söyleyen Prof. Dr. Köksal, Tavuz’un hayatta kalmasının büyük şans olduğunu belirterek sözlerini şöyle noktaladı:

  “Hastamız 17. gününde bize geldi. Sol kasığın üzerinden diz altına kadar bütün toplardamarlarına pıhtı oturmuştu. Toplardamar pıhtılarında ilk hafta hayati önem taşır. Pıhtı tazeyken, hareketlenip oradan kopabilir ve tedavi edilmezse akciğere atabilir. Dünyada en çok ani ölüm nedeni olan akciğer embolisine neden olabilir. Verilmiş sadakası varmış ki 17 gün sonunda tedavisini olup iyileşti. Eğer ilk hafta akciğere pıhtı atsaydı, hastaneye yetişemezdi.

  Tavuz ise Covid olma korkusu nedeniyle hastaneye gitmediğini söyleyerek “Bu kadar ciddi bir sağlık sorunum olduğunun farkında değildim. 17 gün boyunca bacağımda, kasıktan diz altına kadar yaklaşık 1 metre uzunluğunda bir saatli bombayla yaşamışım. Sol bacağımda hafif bir ağrı ve gittikçe artan bir şişmeyle başladı. Başta önemsemedim, herkesin salgın nedeniyle evinden çıkmaya korktuğu günlerdi.  Ben de hastaneye gitmeye çekindim.  Bacağındaki şişlik ve ağrı gitgide arttı. 12 gün sonra bir hastaneye gittim, kan sulandırıcı verdiler evde kendi kendime iyileşirim dedim ama ağrı da şişlik de arttı. Bu kadar ciddi olabileceğini düşünmemiştim. Sonra Cengiz Hocama ulaştık.Tam bir saatli bomba ile gezdiğimi sonradan anladım” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ