26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  1,5 milyon çocuk “uzun Covid” tehlikesi altında

  Uzmanlar, aşılama yapılmazsa İngiltere’de yaklaşık 1,5 milyon çocuğun "Uzun Covid-19" geçirme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

  Yapılan bir araştırma sonucunda İngiltere’de koronavirüse yakalanan çocukların yüzde 15’inin semptomlarının 5 haftadan uzun sürdüğü ortaya çıktı. Konuyla ilgili uzmanlar, İngiliz Hükümeti’ni çocukları aşı yapmaya çağırdı ve aksi takdirde yaklaşık 1,5 milyon çocuğun “Uzun Covid-19” geçirebileceği uyarısında bulundu.

  İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırma Covid-19 geçiren çocukların yaklaşık %15’inde semptomların 5 haftadan fazla sürdüğünü ortaya çıkardı.

  Mirror’da yer alan habere göre, Ulusal İstatistik Ofisinin gerçekleştirdiği  araştırmada, ülkede 16 yaş ve altındaki çocuklardan yaklaşık 500 bin yeni tip koronavirüs vakasından 74 bininde, testlerin pozitif çıkmasından itibaren 5’inci hafta sonunda semptomların hala bulunduğu görüldü.

  Yorgunluk, baş ağrısı, beyin sisi, ağrısı, kas havale ve felç gibi semptomlar, “Uzun Covid-19” geçiren bu çocuklarda en sık görülen semptomlar olarak tespit edildi.

  Uzmanlar, hükümeti çocukları aşılamaya çağırdı ve İngiltere, Galler ve İskoçya’de ara tatilin bitmesiyle mart ayında çocukların okullarına döndüklerinde daha etkili önlemler alınmasını da talep etti.

  1,5 milyon çocuk uzun Covid geçirebilir

  Dünya Sağlık Örgütü eski yöneticilerinden olan çocuk doktoru Anthony Costello, “Endişelenecek çok şey var” ifadesini kullandı. Çocukların yarısı aşılanmadıkça koronavirüsün hızlı yayılmayı sürdüreceği uyarısı yaptı.

  Ülkede 19 milyon çocuk olduğunu belirten Costello, yarısının bile aşısız kalmalarına ve enfekte olmalarına izin verirlerse bu 9,5 milyon çocuğun Covid-19’a yakalanacağının altını çizdi. Costello, bu durumun da Covid’e yakalananların da yüzde 15’inin yani yaklaşık 1,5 milyon çocuğun uzun süreli semptomlar yaşayarak ciddi şekilde etkilenmesi anlamına geldiğini vurguladı.

  18 yaş altı aşılanmalı

  Bristol Üniversitesinden Prof. Dr. Gabriel Scally de yaptığı açıklamada hükümeti, hala gelişmekte olan bedenlerini ve beyinlerini korumak için 18 yaş altındaki çocukları aşılamaya çağırdı.

  İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) bünyesindeki yeni uzman kliniklerinin, Covid-19’un uzun vadede zayıflatıcı sağlık etkilerine maruz kalan çocuklara yardımcı olacağı söylendi.

  12 yaşındaki çocuk Covid-19 yüzünden tekerlekli sandalye kullanıyor

  Çocuğu Covid-19’a yakalanan bir anne olan Nichola Careless ise çocuğunun virüse yakalandıktan sonraki durumunu dile getirdi. Careless, futbol ve ragbi oynayan 12 yaşındaki oğlu Mani’nin, 2020 yılı Eylül ayında Covid-19’a yakalanmasının ardından tekerlekli sandalye kullanmaya başladığını belirtti.

  Beş çocuğu da Covid-19’a yakalanan Charlie Mountford-Hill isimli anne de, çocuklarının hastalandıktan sonra nefes alma sorunları, kalp sıkışması, burun kanaması, kızarıklıklar ve ağız ülseri yaşadıklarını ve artık eskisi gibi olmadıklarını ifade etti.

  Pek çok aile, koronavirüse yakalanan çocuklarının büyük bölümünün hiçbir belirti veya uzun vadeli etkiye maruz kalmaması sebebiyle diğer çocukların yaşadıklarının doktorlarca göz ardı edilmesinden şikayet ediyor.

  Kaynak: NTV

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ