28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  130 ülkede hiç koronavirüs aşısı yapılmadı

  Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar 2,5 milyar nüfusa sahip 130 ülkede hiç koronavirüs aşısı yapılmadı.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede henüz tek bir doz (Covid-19 aşısı) uygulanmadı.” açıklamasında bulundu.

  Elde edilen verilere göre, yeni tip Corona virüs (Covid-19) aşı uygulamalarının dörtte üçünün sadece küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 60’ını elinde bulunduran 10 ülkede gerçekleşti.

  DSÖ’nün Cenevre’de bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus basın mensuplarıyla elindeki verileri paylaştı.

  Ghebreyesus, koronavirüs aşılamalarında sağlık çalışanları, ciddi hastalıkları olan kişiler ve yaşlılara öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

  Küresel olarak, aşıların sayısının, rapor edilen vaka sayısını geçtiğinin altını çizen Ghebreyesus, bir anlamda, bunun iyi haber ve bu kadar kısa bir zaman diliminde dikkate değer bir başarı olduğunu ifade etti.

  Covid-19 aşılarında adaletsiz erişim var

  Ghebreyesus, açıklamasında dünya çapında koronavirüs aşılarındaki adaletsiz erişime dikkati çekti. Dünyada bugüne kadar yapılan aşıların dörtte üçünün küresel GSYH’nin yüzde 60’ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede gerçekleştiğine işaret etti.

  Salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmeli

  Ghebreyesus, 2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz (Covid-19 aşısı) uygulanmadığına vurgu yaparak salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerektiğinin önemini hatırlattı.

  Eş zamanlı mücadele verilmemesi durumunda başlangıç noktasına dönülebileceği uyarısında bulundu.

  Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) çerçevesinde 2021 yılının ilk 6 ayında yoksul ülkeler için minimum 337 milyon doz Covid-19 aşısı tahsis edildiğini açıklamıştı.

  Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı kapsamında, 145’e yakın yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3’ünün 2021 yılının ortasına kadar aşılanması planlanıyor.

  Moderna aşısı ‘Covid-19 kolu’ adı verilen yan etkiye neden oldu

  KKTC’de üretilen burun spreyi İtalya’da Covid-19’a karşı kullanılıyor

  Covid-19’u en çok bu yaş grubu yayıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ