23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?

  Koronavinüs aşılarının tüp bebek tedavisi üzerinde olumsuz etkisi olmadığını söyleyen Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu ve Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Davut Güven, ilk 12 hafta koronavirüs aşısının yapılmamasını, 12'inci haftadan sonra gebeliğin her döneminde her iki tür aşının da uygulanabileceğini kaydetti

  Aşılamada yetişkinler için yaş sınırı kalkarken, özellikle hamilelik ve tüp bebek tedavisi sürecinde olanların aşı yaptırma konusunda aklında birçok soru var. Anne adayları kadın doğum uzmanlarına sıkça bu soruyu yöneltiyor.

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu ve Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Davut Güven, kadınların kafasını karıştıran, “tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?” soruyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hamileliğin 12’nci haftasına kadar aşı yapılmamalı. 12’nci haftadan sonra gebeliğin her döneminde iki tür aşı yapılabilir.”

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu ve Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Davut Güven
  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu ve Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Davut Güven

  TÜP BEBEK TEDAVİSİ GÖRÜYORUM AŞI YAPTIRABİLİR MİYİM?

  Doç. Dr. Davut Güven, koronavirüs aşılarının tüp bebek tedavisine olumsuz etkisi olmadığını belirterek, “Ben şu an tüp bebek tedavisi oluyorum, başlayacağım veya yaptırmak üzereyim aşı yaptırabilir miyim? Hangi tür aşıları yaptırmalıyım?” sorularına cevap olarak şunları anlattı:

  “Şu an Türkiye’de mRNA ve inaktif aşılar var. Gönül rahatlığı ile şunu söyleyebiliriz; tüp bebek tedavisi, aşılama tedavisi gibi bazı tedavilere ihtiyaç duyulduğunda öncesinde veya sonrasında aşı olabilirler. Her tür aşıyı güvenli bir şekilde uygulayabilirler. Tedavilerine ve kendilerine hiçbir sıkıntısı olmaz. Aşı; alerji, kaşıntı ve kol ağrısı gibi belirtiler dışında hiçbir sıkıntı oluşturmuyor.”

  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?
  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?

  AŞININ YUMURTA VE SPERM KALİTESİNE KÖTÜ ETKİSİNİ GÖRMEDİK

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nin çok yoğun bir hasta popülasyonuna sahip olduğunu aktaran Doç. Dr. Güven sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok hastamız tedavi öncesinde veya sonrasında aşılarını uyguladı. Hiçbir yan etki görmedik. Kendi kliniğimize gelen hastalara baktığımız zaman aşıdan sonra sperm ve yumurta kalitesine kötü hiçbir etkisini görmedik. Aşıların çocuk sahibi olmak üzerine hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Sperm ve yumurta kalitesini değiştirmemektedir. Aşı yaptırmış hastalarımızda tüp bebek tedavisi uyguladık. Bu tedavilerde gebelikler oldu ve sağlıklı bir şekilde de gebelikleri devam ediyor. Aşı olup, gebe kalıp gebeliğini takip ettiğimiz birçok hastamız var.”

  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?
  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?

  AŞI NE ZAMAN UYGULANMALI?

  Doç. Dr. Güven, hamilelerde özellikle ilk 12 hafta aşı yapılmaması gerektiğini kaydederek şu noktalara dikkat çekti: “Gebe takibinde hassas bir dönem vardır. Mecbur kalınmadığı sürece ilk 12 hafta gebelere sadece aşı değil herhangi bir girişimde bulunmuyoruz. Bu dönemde düşükler ve bazı komplikasyonlar rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. İlk 12 hafta aşı yapılmasın, 12’nci haftadan sonra gebeliğin her döneminde her iki tür aşı da yapılabilir. 35-40 bin gebe üzerinde yapılan testler var ve bu testler sonucunda gebelerde sorun oluşturabilecek bir semptoma rastlanılmadı. İki tür aşı da ilk 12 hafta dışında rahatlıkla yaptırılabilir.”

  Progesteron hormonu takviyesi düşük riskini azaltıyor

  Dış gebeliğin nedenleri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ