19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Erkeklerde kısırlığın nedenleri | İşte erkeklerde kısırlık tedavi yöntemleri

  Op. Dr. Yusuf İlker Çömez, erkeklerde kısırlığın nedenlerini anlattı ve erkeklerde kısırlık tedavileri hakkında bilgi verdi.

  Kısırlığın kadınları ve erkekleri aynı oranda etkilediğine dikkat çeken Memorial Bahçelievler Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Yusuf İlker Çömez, erkeklerde kısırlığın nedenleri ve kısırlık için uygulanan tedaviler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  İlk yapılacak şey sperm tetkiki yaptırmak

  Bir yılın boyunca doğum kontrolü yapmadıkları halde çocuk sahibi olamayan çiftlerde erkeklerin de bir üroloji uzmanın, kadınların bir jinekoloji uzmanına, başvurması önem taşıyor. İnfertilite her iki cinsiyette de aynı oranda görülen bir durumdur. Fakat kimi zaman her ikisinin de ortak bir şekilde etkilendiği durumlar görülmektedir.

  Bu yüzden yardımcı üreme teknikleri açısından çiftlerin birlikte ele alınması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde öncelikli olarak sperm tetkiki yapılır. Hiç sperm görülmediği ya da çok az olması halinde öncelikle bu durumun çözülmesi gereklidir. Eğer sperm kalitesi ve sayısı normal ise durum kadın için jinekoloji uzmanı tarafından değerlendirilir.

  Bazen problem doğru beslenme ve ilaç tedavisiyle giderilebiliyor

  Erkeklerde kısırlığa en sık yol açan sebeplerinde biri “Varikosel” adı verilen damar genişlemeleridir. Fakat her 3 hastanın birinde iyi bir şekilde gerçekleştirilen bir varikosel ameliyatının ardından gebelik elde edilebilmektedir.

  Varikosel haricindeki erkek kısırlığı nedenleri ise; iltihabi bozukluklar, hormonal bozukluklar ve oksidatif stres adı verilen sperm DNA bozulması ile sonuçlanan faktörlerdir.

  Bunlar, testler ile artık günümüzde rahatlıkla tanı konulabilecek sorunlardır. Elektromanyetik dalgalar ve hava kirliliğinin bu hasarları tetikleyebileceği düşünülmektedir. Sperm normal olsa dahi DNA hasarı sebebiyle gebelik sağlanamayabilir. Fakat bu sorunlar ilaçlar ve beslenme ile tedavi edilebilir durumlardır.

  Erkeklerde kısırlığın nedenleri | İşte erkeklerde kısırlık tedavi yöntemleri
  Erkeklerde kısırlığın nedenleri | İşte erkeklerde kısırlık tedavi yöntemleri

  TESE yöntemiyle azospermiye çözüm

  Menide hiç sperm olmaması haline azospermi denilmektedir. Azosermide bazı erkeklerde sperm doğuştan beri olmayabilir. Erken yaşta erkek çocuklarında testislerin altı aya kadar olması gereken yere inmemesi veya geç inmesinden kaynaklanan sperm bozukluklarıyla da görülebilmektedir. Hiç sperm olmaması ve spermin sonradan bozulması problemleri de tedavi edilebilmektedir. Kimi zaman kanal tıkanıklığı veya hormonal bozukluklar sebebiyle azospermi yaşanabilir. Böyle bir durumda da tedavi mümkündür.

  Bunların haricinde ise tüp bebek yöntemleri ile de çocuk sahibi olunabilir. TESE adı verilen yöntemle, testis içindeki canlı spermler, ameliyat mikroskobu altında görülen uygun alandan alınarak gebe kalınması sağlanabilir.

  Sperm hücresi olmadığında bile çocuk sahibi olunabilir

  Testislerden alınan örneklerde sperm bulunmayan fakat kök sperm hücresinin olduğu vakalarda da hastaların çocuk sahibi olma ihtimalleri vardır. Son dönemde gelişen teknoloji ile bu hücrelerin gelişimlerinin hangi seviyede olduğuna göre, uygun tedavi yöntemi ile tüp bebek yapılabilmektedir. Vücudun farklı bölgelerindeki kök hücrelerden de sperm elde etme çalışmaları deneysel olarak sürdürülmektedir. Fakat henüz insanlar için onay almayan çalışmalar bulunmamaktadır.

  Çiftlerin çocuk sahibi olmaya çalıştıkları sırada vakit kaybetmeden uzman yardımı almaları, umutsuzluğa kapılmayıp sabırlı olmaları ve tedavi planlamasına harfiyen uymaları önemlidir.

  Bebek sahibi olmak isteyen erkeklere 7 tavsiye

  Sigaradan uzak durun.

  Stresten uzak durmaya çalışın. Eğer başaramadığınızı düşünüyorsanız uzman yardımı almaktan çekinmeyin.

  Obezite hastalığınız varsa profesyonel yardım alarak kilo verin.

  Antioksidan yönünden zengin ve taze gıdalar tüketin.

  Akdeniz tipi beslenme tarzını benimseyin

  Portakal suyu ve keçiboynuzu ve gibi vücuttan toksinleri uzaklaştırabilen besinleri tercih edin.

  Fast food tüketmeyin, işlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durun. Bu tür besinler erkeklerde hormon dengeleriyle oynadığından kısırlık riskinin artmasına yol açmaktadır.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ