23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Pandemide hamilelerin en çok sorduğu 6 soru

  Pandemi süreci özellikle anne adayları için birçok korku ve endişeyi de beraberinde getirdi. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sinem Demircan hamilelerin en çok sorduğu soruları cevapladı.

  Kovid-19 salgınına kış aylarındaki enfeksiyon tehlikesi de eklenince gebelerin hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı konusundaki kaygıları çoğalıyor. Pandemi döneminde hamilelerin en çok merak ettiği 6 soruyu Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sinem Demircan yanıtladı.

  Dr. Demircan, hamilelik sırasında bağışıklık sistemi bir miktar baskılandığı için anne adaylarının influenza, grip,gibi solunum yolu enfeksiyonlarına daha fazla yakalanabileceğini ifade etti. Fakat alınacak basit ama etkili önlemlerle hem mevsim hastalıkları hem de Kovid-19 risklerinden uzak durmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

  Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sinem Demircan

  Psikolojik açıdan destek gerekebilir

  Dr. Demircan, Kovid-19 salgını, solunum yolu enfeksiyonu haricinde  depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemleri de beraberinde getirdiğini vurguladı. Anne adaylarının da bu gibi psikolojik problemlere, hamileliğin getirdiği ruhsal ve fizyolojik değişiklikten dolayı zaten yatkın olduğunu aktardı. Demircan, bu nedenle anne adaylarının Kovid-19’dan korunmak için önlemler alırken, psikolojik açıdan da ihtiyaçları varsa destek almayı da ihmal etmemeleri gerektiğini söyledi.

  İşte Dr. Sinem Demircan’ın pandemi sürecinde hamilelerin en çok sorduğu sorulara yanıtları ve anne adaylarına tavsiyeleri…

  Hamilelikte Kovid-19 enfeksiyonu hamile olmayanlara göre daha mı ağır seyrediyor?

  Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar, hamilelik dönemindeki Kovid-19 hastalığının seyrinin, hamile olmayan kadınlarla benzer olduğunu gösteriyor. Yani hamile olmak tek başına kişiyi riskli gruba dahil etmiyor. Var olan çalışmalara göre hamilelik, koronavirüs enfeksiyonunun seyrini de kötüleştirmiyor. Kovid-19 olan kadınların çoğunun hastalığı hafif geçirdiği saptandı. Bu da hastaların yaklaşık %85’ini oluşturuyor.

  Kovid-19 enfeksiyonu hangi gruptaki hamile kadınlarda daha ağır seyredebilir?

  Hamilelikten bağımsız kronik hastalıkları olan anne adaylarında, enfeksiyon daha ağır seyredebilmektedir. Bu hastalıklar ise hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, ileri evre astım, kanser, kronik karaciğer hastalıkları, orak hücreli anemi ve kronik böbrek hastalıkları olarak sıralanabilir. Bunlar gibi kronik hastalıkları olan gebelerde Kovid-19 enfeksiyonu ağır seyredebilmektedir.

  Kovid-19 enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

  Yeni bir hastalık olması nedeniyle eldeki veriler kesin konuşmak için yeterli sayılmaz. Fakat bugüne kadar yapılan araştırmalar Kovid-19 enfeksiyonunun hamilelikte düşüğe neden olduğunu göstermemektedir.

  Hamilelerde hangi şikayetler varsa Kovid-19 pozitif olacağından şüphelenilmelidir?

  Kovid-19 enfeksiyonu bulguları herkes için hamile olsun veya olmasın benzer şekildedir. Yani; belirtiler arasında nefes darlığı, ateş, öksürük, yorgunluk, yaygın kas ağrısı gibi semptomları sıralanabilir. Hamilelerde Kovid-19 enfeksiyonu için farklı bir bulgu tespit edilmemiştir. Üstelik öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi bulgular, hamile olmayan kişilere oranla hamile kadınlarda daha az gözlemlenmektedir.

  Kovid-19 pozitif hamilelerde doğum şeklinde değişikliğe yol açar mı? 

  Kovid-19 enfeksiyonu nedeniyle doğum şekli değişmez. Kovid-19 enfeksiyonu olan hamileler sezaryen veya normal doğum ile doğum yapabilir. Doğum şekline tıbbi gereklilik haline göre karar verilir. Kovid-19 olan hamilelerde, epidural analjezi ile ağrısız doğum da yapılabilmektedir. Böylece ağrı nedeniyle gerçekleşen sık soluk alıp verme engellenerek salgının sağlık çalışanlarına bulaşma ihtimali de azalmış olur.

  Hamilelikte akciğer grafiği ve bilgisayarlı tomografi çekilebilir mi? Bebeğe zarar verir mi?

  Kovid-19 enfeksiyonunda, akciğer bulgularını değerlendirmek için hamile kadınlarda da düşük dozlu bilgisayarlı tomografi ve akciğer grafiği çekilebilmektedir. Çekim sırasında anne adayının karın bölgesi kurşun örtülerle korunarak çekim güvenle yapılabilir.

   

  Gebelik ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı gerekli mi? TIKLAYIN 

  100 gebeden 90’ı koronavirüsü hafif atlatıyor, virüs bebeğe bulaşmıyor TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ