13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Pandemide bebeğinizi emzirmenin 10 kuralı

  Covid-19 pozitifseniz daha fazla emzirin! Çünkü…

  Pandemide emzirme..

  Covid-19 virüsünün yüksek bulaş riski özellikle hamileleri ve emziren anneleri  endişelendiriyor.

  Bebeklerine  virüs bulaştırabileceklerini düşünen anneler emzirmekten vazgeçebiliyor! Ancak anne sütünün koruyucu özelliği nedeniyle tam da bu süreçte bebeklerin bu gereksinimden mahrum bırakılmaması gerekiyor.

  Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahin, Covid-19’un  doğum sırasında ya da anne sütünden bebeğe geçtiğini gösteren bilimsel bir kanıt olmadığını belirterek “Anne özellikle el hijyenine dikkat ederek ve maske takarak bebeğini rahatça emzirebilir. Anne sütü sayesinde  bağışıklığını güçlendiren önemli emzimleri bebeğine verdiği için onu diğer virüslere  olduğu kadar Covid-19’a karşı da korumuş olur” dedi.

  Dr. Elif Köşeli Şahin, pandemide emzirmenin önemini ve güvenli bir emzirmenin kurallarını anlattı.

  Anne sütü bebeği hastalıktan korur!

  Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklerin yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmesini, sonrasında da 2 yaşa kadar ayına uygun ek gıdalar eklenerek anne sütüne devam edilmesini öneriyor. Anne sütünün bebekleri birçok enfeksiyondan koruduğunu belirten  Dr. Elif Köşeli Şahin şu bilgileri veriyor:

  “Covid-19’un hamilelerde anne karnından direkt olarak, doğum sırasında kan yoluyla veya doğumdan sonra anne sütü aracılığı ile bebeğe bulaştığını gösteren bir kanıt yok. Bulaşmanın solunum yoluyla gerçekleştiği düşünülüyor. Enfeksiyon geçiren annelerin sütünde koronavirüs antijenleri tespit edilmedi, aksine koronavirüse karşı oluşan antikorlar saptandı. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok sağlık kuruluşu Covid-19 enfeksiyonu geçiren annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemeye devam etmesini öneriyor.”

  Güvenli emzirme için 10 kural!

  Dr. Elif Köşeli Şahin; annenin düzenli beslenmesi, yeterli sıvı tüketmesi ve  uyumasının hem enfeksiyonla mücadele hem de anne sütünün devamlılığı açısından önem taşıdığını söylüyor. Dr. Elif Köşeli Şahin, emzirme sürecinde uyulması gereken kuralları şöyle sıralıyor:

  1. Covid-19 bulaşma riskine karşı emzirme sırasında alınabilecek en iyi önlem, ağız ve burnu kapatan bir maske takmak. Standart 3 katlı cerrahi maske kullanılmalıdır,  çift maske tercih edilebilir.
  2. N95 maskeler hastalar ve hastalık şüphesi olanlar için solunum güçlüğü nedeniyle uygun değil. Özellikle de hastalık şüphesi olanlar kapaklı maskeleri takmamalı. Çünkü bu kapakçıklar nefesi olduğu gibi dışarı verdiği için virüsün bebeğe bulaşmasına neden olabiliyor.
  3. Evdekilerin tüm giysileri 60-90 derecede yıkanmalı ve annenin bebeği emzirdiği oda sık sık havalandırılmalı.
  4. Annenin, bebeğini kucağına almadan önce 20 saniye boyunca ellerini, parmak araları ve bilekler de dahil sabunlu su ile yıkaması, sabun yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanması gerekir. Hastayken yüzük bilezik gibi takılar kullanılmamalı. Hijyeni sağlamak takılarla güç olabilir.
  5. Memenin üzerine direkt hapşırılıp öksürülmemişse her emzirme öncesi memenin yıkanmasına gerek yoktur.
  6. Gün içince sürekli dokunulan tüm yüzeyler rutin temizlenmelidir.
  7. Anne emziremeyecek kadar halsizse anne sütü  pompa ile sağılmalı, hasta olmayan birinin yardımıyla bebeğe verilmelidir. Pompa, süt saklama kapları ve  aparatlar her sağımdan sonra mutlaka dezenfekte edilmelidir.
  8. Emzirme saatleri dışında annenin evdeki sağlıklı bireylerden ve bebekten ayrı bir odada tutulması, bebeğin ihtiyaçlarının sağlıklı biri tarafından giderilmesi gerekir.
  9. Anne Covid-19 pozitif çıkmasına rağmen semptom göstermiyorsa ilaç kullanım gerekliliği iyi düşdünülmeli. İlaç tedavisi başlanacaksa mümkünse süte geçmeyen emzirme ile uyumlu alternatifler tercih edilmelidir.
  10. Hastanede tedavi görmekte olan virüs taşıyıcısı anneler de maske ve önlük giyerek emzirmeye devam edebilir veya süt sağılarak sağlıklı biri tarafından bebeğe verilebilir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ