19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini mezunu. İhtisasını SSK Göztepe Hastanesi’nde tamamladı. Özel hastane ve kurumlarda Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi kurucusu olarak görev yaptı. Halen kurucusu olduğu PARK15 Muayenehaneleri’nde muayenehanesinde hizmet veriyor. Türk Tabipler Birliği, Türk Hekimleri Dostluk ve Yardımlaşma Derneği- 2.Başkanlığı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği,E.S.A.G.- The European Society of Aesthetic Gynecology, Türk Estetik Jinekoloji Derneği (Kurucu Üye) üyesidir.

  Kadınlarda ameliyatsız genital estetik tedaviler

  "Genital bölgedeki istenmeyen bir görünüm ya da gelişim, kişinin özgüven duygusunu, psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir sorun halini alabilir" diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Emanetoğlu, kadınlarda ameliyatsız genital estetik tedavileri www.hayatimsaglik.com için yazdı.

  Kadın dış genital organları; monspubis dediğimiz göbek altındaki kemikli kısım, labiamajor (dış dudaklar), labiaminor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üsteki birleşim yeri), hymen dediğimiz kızlık zarından oluşur.

  Genital bölgedeki istenmeyen bir görünüm ya da gelişim, kişinin özgüven duygusunu, psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir sorun halini alabilir.

  Bölgedeki sıra dışı bir durum, kadının kimse ile paylaşamadığı bir sorun halini alabilir. Sonuçta cinsellik iki birey arasında yaşandığı için karşı tarafın da bu durumdan etkilenmemesi mümkün değildir.

  Cinsel bölgedeki sorunlar neden kaynaklanır?

  Cinsel bölge ile ilgili sorunlar en sıklıkla doğumsal, gelişimsel, gebelik ve menopoz sonrası oluşan sorunlar olarak incelenebilir.

  Doğumsal problemler, dış ve bağlantılı olarak iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir.

  Bu durum doğumda saptanabilir veya ergenlik döneminde veya sonrasında regl problemleri sırasındaki muayenelerde ortaya çıkabilir.

  Gelişimsel problemler özellikle kadınlardaki testosteron hormonunun etkisiyle  başta çok normal yapıdaki genital anatominin ergenlikle beraber fazla veya az gelişme sürecidir. Bu durum, ergenlik dönemi ve sonrasında psikolojik ve/veya fiziksel sorun olarak karşımıza çıkabilir.

  Gebelik döneminde ise iyice artan hormonların etkileri, doğumda ve sonrasında hormonal etkinin azalması, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz doğum sırasındaki cerrahi müdahale genital bölgede, karın ve bacaklarda istenmeyen görüntülere yol açabilir.

  Ayrıca, ilerleyen yaşlarda ve özellikle menopoz sonrasında estrojen hormon eksikliğinin de  etkisiyle en çok gözlenen durum bu bölgede meydana gelen elastikiyet kaybı ve sarkma olarak karşımıza çıkabilir.

  Kadın genital organının genişleyerek deforme olması, idrar kaçırma, vaginal kuruluk, genital bölgede koyulaşma, yaşam kalitesini bozabilen hem cinsel açıdan hem de hijyenik açıdan sorunlar yaratabilen sorunlardan sadece birkaçı.

  Genital bölge estetiği uygulamaları

  Genital estetik girişimler özellikle son 15-20 yıldır tüm dünyada ihtiyaç veya talep nedeniyle her geçen gün artarak uygulanmaya başlandı. Kadınlar zaten vücutlarının farkındaydı artık kaliteli cinsel yaşamın da giderek farkına varmakta.

  Genital bölge estetiği cerrahi, minimal cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri  kullanılarak uygulanabilir.

  Yara iyileşmesinin hızlı olması nedeniyle diğer estetik operasyonlarla beraber uygulanabilir. Bugün tüm dünyada labioplasti ve vajinoplasti en sık uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Doğum sonrasında da yine vaginoplasti, labioplasti- hudoplasti, perineoplasti, sistosel-rektosel (idrar torbası ve bağırsağın vajina içine fıtıklaşması-sarkması) onarımı, stres tipi idrar kaçırma operasyonu ve karın germe operasyonları en sık uygulanan estetik cerrahi yöntemlerdir.

  Genital estetikteki en önemli yeniliklerin başında, gelişen teknolojiyle daha önceden sadece cerrahi olarak ameliyatla tedavi edilebilen bazı problemlerin ameliyatsız olarak çok daha basit girişimlerle tedavi edilebilmesi geliyor.

  Minimal invaziv cerrahi ve cerrahi olmayan- noninvaziv uygulamalar neler?

  – Vajinaya CO2 veya NdYAGLazer, RF, iplik uygulama, PRP, mezenkimal kök hücre, Hyaluronic asit dolgu ile vajinal kuruluk ve buna bağlı ağrılı-zor cinsel ilişkinin, idrar kaçırmanın (İnkontinans) tedavileri, vaginal sıkılaşma tedavileri;

  – Vajina ve vulvada sık tekrarlayan mantar enfeksiyonunun CO2 ve NdYAG lazer ile tedavileri;

  – Labiummajus- dış genitale uygulanabilen dolgular; Hyaluronic asit – yağ – PRP, mezenkimal kök hücre enjeksiyon uygulamaları;

  – Keloid-Skar tedavisi amaçlı hyaluronic asit-PRP enjeksiyonları,

  – Kozmetik ve mezenkimal kök hücre (MKH) tedavisi için minimal invaziv liposuction (Pubis, Alt ekstremite, Abdominal) uygulamaları;

  – CO2 Lazer ve PRP ile; genital beyazlatma -renk açma, gebelik-doğum çatlaklarının  (Striagravidarum) tedavileri, liken sklerosis* tedavileri;

  • *Liken Sklerosis; sıklıkla menopozda gördüğümüz estrojen eksikliğine bağlı kronik, inflamatuar deri lezyonudur. Kaşıntı, yanma, ağrıya sebep olur. Öncelikle genital ve perianal bölgeleri tutar.

  – G Noktası Augmentasyonu; Hyaluronik asit veya PRP- MKH dolguları ile cinsel disfonksiyon-anorgazmi tedavisi;

  – Botilinum toksin uygulamaları ile vaginismus tedavisi;

  – Yine CO2 lazer, PRP ile Vulvadynia’nın (vulva-perine enflamasyonu nedeniyle yanma-ağrı hissi) tedavisi mümkündür.

  Görüldüğü gibi lazer, radyofrekans, hyaluronik asit dolgu, PRP, mezenkimal kök hücre, botilinum toksin ve iplik-askı gibi girişimlerle; hafif stress tipte idrar kaçırma, vajinal gevşeklik, vaginal kuruluk, genital bölgede cildinin koyulaşması  ve sık tekrarlayan mantar enfeksiyonları gibi sorunları da içeren çok çeşitli kadın hastalıkları-sorunları için de çabuk, güvenli, oldukça etkili ve minimal müdahale (minimal invaziv) gerektiren çözümler uygulanıyor.

  • Sonuç olarak kadınlar; ergenlikden menopoz sonrasına kadar ki süreçte çoğunlukla güzel görünümlü bir genital görüntüye-işleve sahip olma, özgüven artırma, seksüel tatminlerini- işlevlerini artırmaya da dış genitallerin günlük aktivite sırasında rahatsız etmesi gibi nedenlerle bu tedavilere ihtiyaç duyar. Ayrıca idrar kaçırma, mesane-bağırsak fıtıkları, liken sclerosis, vulvadynia, vaginismus, gebelik çatlakları vb edinilmiş fonksiyonel bazı hastalıkların tedavileri için de başvurmaktalar.
  • Bizler de hekimler olarak kadınların her dönemde fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak daha sağlıklı olmaları için bu işlemleri uygulamaktayız.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ