19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Hamileyken hamile kalan kadının “süper ikizleri” doğdu

  İngiltere’de Rebecca Roberts, tıp literatüründe 'süper fetasyon' olarak bilinen nadir bir durumla karşı karşıya kaldı. Hamileyken yeniden hamile kalan genç kadın 3 hafta ara ile 2 bebek dünyaya getirdi.

  İngiltere’de yaşayan Rebecca Roberts ve eşi Rhys Weaver, yıllarca kısırlıkla mücadele etti. Sonunda çabaları sonuç verdi ve Rebecca Roberts hamile kaldı. Çift, tam bebek haberinin mutluluğunu yaşarken, hiç beklenmedik bir şey oldu ve yeni bir bebeklerinin daha olacağı haberini aldı…

  Gebeliğinin 33. haftasında göbek kordonundaki bir problem nedeniyle bebeklerinin düzgün büyüyemediğini öğrenen Robert, Eylül ayı içinde üç hafta ara ile bebeklerini kucağına aldı. Noah adı verilen erkek bebek 4 kilo 100 gram, kız bebek Rosalie ise iki kilo 700 gram olarak dünyaya geldi.

  Hamileyken hamile kalan kadının "süper ikizleri" doğdu
  Hamileyken hamile kalan kadının “süper ikizleri” doğdu

   

  Noah’ın taburcu edilmeden önce 3 haftalık bir tedaviye ihtiyaç duyması dışında önemli bir komplikasyonu yoktu. Rosalie, kardeşi Noah’tan çok daha genç ve daha küçük olduğu için hastaneye kaldırıldı ve güçlenmek için 95 gün orada kaldı. Diğer yandan üç hafta arayla doğmuş olmalarına rağmen, Rosalie ve Noah ikiz olarak kabul ediliyor.

  Roberts, sosyal medyada bebeklerinin fotoğraflarını sık sık paylaşıyor ve dünyada çok nadir bir olayı yaşamanın ve bebeklerini sağlıklı olarak kucağına alabilmenin mutluluğunu “gerçekten harika” sözleriyle dile getiriyor.

  Literatürde hamile iken hallime kalma durumuna süperfetasyon adı veriliyor. Araştırmalara göre süperfetasyon, dünyadaki kadınların sadece yüzde 0,3’ünü etkiliyor, ancak vakaların çoğunda ikinci bebek hayatta kalamıyor. Fakat Rebecca, her iki bebeğini de güvenle kucaklayan dünyadaki çok az sayıdaki anneler arasında.

  Hamileyken hamile kalan kadının "süper ikizleri" doğdu
  Hamileyken hamile kalan kadının “süper ikizleri” doğdu

  Bir süperfetasyonun mümkün olması için çok olası olmayan üç olayın meydana gelmesi gerekir.

  İlk olarak süperfetasyon, ikinci bir yumurta sperm tarafından döllendiğinde ve başka bir döllenmiş yumurta bunu zaten yaptıktan sonra uterusa yerleştirildiğinde meydana gelir.

  Yine de bu neredeyse imkansızdır çünkü kadın hamile kaldığında, vücut yumurtlamayı veya başka bir yumurtanın salınmasını önlemek için hormon salgılar. Aynı zamanda spermin rahim ağzına girmesi engellenir ve ikinci bir döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesini engellemek için hormon salgılanır.

  Uzmanlar, süperfetasyonun gerçekleşmesine yol açan olayın nedeninin genellikle doğurganlık tedavisi ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, tedavide kullanılan doğurganlık ilaçlarının yumurtlamayı etkilediği ve gebe kaldıktan üç hafta sonra tekrar yumurtlamasına izin verdiği tahmin ediliyor.

  Kozmetik ve plastiklere dikkat: Hamilelerin kanında tehlikeli 109 kimyasal saptandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ