10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Aynı Üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1971’de Amerika Birleşik Devletleri Govermental Affairs Institute ve Downstate Medical Center’da mesleki çalışmalarda bulundu. Türkiye’de Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Profesör ve Anabilim Dalı Başkanı olan ilk kadın öğretim üyesidir. Dr. Cengiz, 2009 yılından bu yana Ufuk Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak bilimsel faaliyetlerini sürdürmekte alanında ülkemize öğrenci, asistan ve öğretim üyesi yetiştirmeye devam ediyor.

  Gebelik ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı gerekli mi?

  Aşı ilgili merak edilen konulardan biri olan, gebelik ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı gerekli mi sorusunun cevabını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz www.hayatimsaglik.com için yazdı. 

  Türkiye’de aşılamalar başladı tarihten bu yana en çok olarak konuşulan ve sorulan konulardan birisi, Kovid-19 aşıları, güvenilirliği ve toplumun çeşitli kesimlerindeki kullanılışıdır. Peki gebelik ve emzirme döneminde Kovid 19 aşısı gerekli mi?

  Mevcut veriler, Kovid-19’un kadınlarda daha az riske neden olmasına rağmen, semptomatik hamile hastaların, hamile olmayan kadınlar göre daha şiddetli hastalık riski altında olduğunu gösteriyor. Bu da “gebe kadınların veya süt veren annelerin bu aşıları yaptırıp yaptıramayacağı” tartışmasını gündeme gelmesine neden oluyor.

  Kadınlarda şiddetli Kovid-19 için mutlak riskin düşük olmasına karşın veriler koronavirüsle enfekte olan gebelerin yoğun bakıma alınma riskinin arttığını gösteriyor.

  Mekanik ventilasyon ve ventilatör desteğine ihtiyacı (ECMO) ve semptomatik Kovid-19’a yakalanan gebelerde bildirilen vefatlarda semptomatik olmayan hamile kadınlarla karşılaştırıldığında daha yüksek bir riskin söz konusu olduğu kaydediliyor.

  Hamile kadınlarda test edilmedi

  Günümüzde acil kullanım çerçevesinde elde olan aşılar hamile kadınlarda test edilmedi. Bu yüzden, gebelikte kullanıma özgü bir güvenlik verisi bulunmuyor. Fakat bir yerde detaylı araştırma olmamasıyla birlikte, aşıyla gebeliğin güven altına alınması, öte yanda gebelerde daha ağır geçebilen hatta ölümcül sonuçlanabilen Kovid-19 enfeksiyonu söz konusu.

  Günümüzde Türkiye’de yapılmaya başlanan inaktif pandemik Kovid-19 aşısının (CoronovaVak) haricinde ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından acil kullanım izni verilen; *Pfizer-BioNtech mRNA aşısı ve *Moderna mRNAaşısı Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde yapılıyor.

  Yukarıda da belirtildiği gibi tüm aşıların gebelerde ve emzirme döneminde (laktasyonda) uygulanması ile ilgili henüz bir veri, bir çalışma mevcut değil. Fakat tıbbi tüm bilimsel çalışmalar ve hastalık yönetimleriyle ilgili görüş bildiren kuruluş ACOG’un, (Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği)  Kovid-19 aşılarının belirlenen öncelik gruplarına göre aşılama kriterlerini karşılayan gebelerin de aşılanması gerektiğini” önerdiğini bildiren yayınlar mevcut.
  Kovid-19 aşıları, belirlenen öncelik gruplarına dayalı aşının yapılması kriterlerini karşıladıklarında benzer şekilde emziren bireylere de sunulması öneriliyor.

  Kendi kararlarını vermekte özgür olmalılar

  ACOG, Kovid-19 aşılarının, sağlık kuruluşları tarafından önerilen öncelik gruplarına göre aşılama kriterlerini karşılayan hamile bireylerin de bu olanaktan faydalanmaları gerektiğini öneriyor. Kovid-19 aşılarının hamilelikte kullanılmasına dair güvenlik verileri günümüzde var olmasa bile, aşıların kontrendike olması yani kullanılmaması gerektiğini gösteren hiçbir veri yoktur diyor. Hamilelerin kendi sağlıkları ile ilişkili olarak kendi kararlarını vermekte özgür olmaları öneriliyor.

  Ciddi yan etki görülmemiştir

  Türkiye’de uygulanan inaktif pandemik Kovid-19 aşısına gelince gebelikte uygulanmasına ilişkin veri bulunmuyor. Fakat diğer aşılarda olduğu gibi öncelikle risk gurubunda yer alan gebelere kendi istekleri halinde uygulanılmalıdır. Vatandaşlar arasında bugüne kadar aşı yapılan bireylerde ciddi bir yan etki görülmedi. Diğer aşılarda ise halsizlik, ateş ve baş ağrısı gibi yan etkilerin görüldüğü aktarıldı.

  Emzirme döneminde de inaktif pandemik Kovid-19 aşısının (CoronaVac) uygulamasına dair veri bulunmuyor. Kendileri istemeleri durumunda emzirenlere de aşı yapılabilir.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ