20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  ”Gebelik bulantı ve kusmaları gözünüzü korkutmasın!”

  Hamileleliğin en önemli belirtilerinden olan bulantı ve kusma kadınların sosyal yaşantılarını ciddi şekilde etkileyebiliyor. Op. Dr. Nihal Çetin, gebelik sürecinde bulantı- kusma şikayetlerine karşı alınması gereken önlemler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Gebeliğin ilk aylarında grülen şikayetler yaşam kalitesini düşürebiliyor. Gebeliğin doğal bir süreci olan bulantı ve kusma dönemini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için, vitamin ve sıvı takviyesi ile beslenme planlamasının yanında anne adayına güven artırıcı ve moral verici konuşmalarla da destek verilmesi gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nihal Çetin, gebelik sürecinde bulantı- kusma şikayetlerine karşı alınması gereken önlemler hakkında konuştu.

  Gebelikte kusma ve bulantı

  ”İLK GEBELİKTE BULANTI VE KUSMALAR DAHA ÇOK OLUR”

  İlk gebelikte bulantı ve kusmanın daha çok olabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Nihal Çetin, ”Bulantı ve kusmalar hamileliğin ilk 4 ayında bazı anne adaylarında sıklıkla, bazı anne adaylarında ise seyrek görülmektedir. Çok nadiren doğuma kadar devam eden vakalara da rastlanabilmektedir. Sabahları uykudan uyanır uyanmaz başlayan bulantılar ağırlaşarak kusmalara neden olmaktadır. Bu durum gün içinde azalarak devam etmektedir. Genç anne adayları ve ilk gebeliklerde bulantı ve kusmalara daha çok sık rastlanmaktadır. Önceki gebeliklerinde bulantı ve kusma yaşayan anne adayları sonraki hamileliklerinde de aynı durumla karşılabilmektedir.” dedi.

  ”SABAH BULANTILARI GEBELİĞİN DOĞAL SÜRECİDİR”

  Sabah bulantılarının bebeğin ilk habercisi olduğunun işareti olduğunu belirten Dr. Çetin, ”Ancak bulantı ve kusma, bazı anne adaylarında gebeliğin başlarında gebeliğe uyumu zorlaştırmaktadır. Bulantı ve kusmalar anne adaylarının sosyal çevresiyle olan ilişkilerini, iş hayatını ve ailesiyle ev yaşantısını da olumsuz etkilemektedir. Psikolojik olarak etkilenerek çaresizliğe sürüklenen bazı anne adayları, bulantı ve kusmalardan ötürü gebeliğini devam ettirip ettirmeyeceği konusunda tereddütler bile yaşayabilmektedir.” diye konuştu.

  ”ANNE ADAYLARI MORAL VERİCİ KONUŞMALARLA RAHATLATILMALI”

  Anne adaylarının gebeliklerinin ilk döneminde hastanelere en sık bulantı ve kusma şikayetiyle başvurduklarını ifade eden Çetin, ”Hafif bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına vitamin desteği, sıvı takviyeleri, gıda önerileri ve uygun ilaç desteği verilmektedir. Anne adaylarının gebelik dönemindeki hayat kalitesi artırmak için yaşadığı bu durumun gebeliğin doğal bir süreci oluğunu anlatmak, güven telkin edici ve moral verici konuşmalarla rahatlatılması da gerekmektedir. Ağır bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarının ise hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir. Ayrıca zayıf gebeler hastane yatış oranları bakımından obezite hastası gebelere göre daha risklidir. Kusmalar bebeği etkilemez ancak tedavi edilmeyen elektrolit dengesizlikleri, annenin besin ve vitamin yetersizliklerinin bebeği etkileyebileceği unutulmamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

  ”BULANTI VE KUSMALAR KONTROL ALTINA ALINABİLİR”

  Diğer taraftan Dr. Nihal Çetin, Gebeliğin ilk dört ayında yaşanan bulantı ve kusmaları kontrol altına almak için anne adayları için şu önerileri sıraladı:

  • Rahatsız olduğunuz koku ve ortamlardan uzak durun
  • Protein ağırlıklı gıdalarla beslenin
  • Sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla beslenin
  • Baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durun
  • Aşamalı diyet tedavileri planı yapın. (Başlangıçta hafif tavuk suyu, biraz rahatlayınca şehriyeli çorba ve beraberinde tuzlu krakerler alınabilir. Her öğünde 30-60 ml çorba alınarak günde 1-1,5 litreye (1500 kalori)
   tamamlamaya çalışılır. Bir sonraki aşamada kokusuz olan patates, pirinç, tavukgöğsü, yoğurt, muz, elma, tost gibi mideyi fazla rahatsız etmeyecek besinler günde 6 öğün olacak şekilde tüketilir)
  • Kraker, tost, leblebi gibi mideyi rahatsız etmeyen besinlerle öğünleri geçirin
  • Zencefil ve zencefilden yapılmış şeker, tablet ve çaylar tercih edin. (Zencefil çayları 4 gün süre ile günde 4 fincan tüketildiğinde gebelik bulantı kusmaların önlenmesinde bazı hastalarda rahatlama sağlayabilir)
  • Bol sıvı tüketin (günlük 2500-3000 litre)
  • Yemeğin rahatsız edici etkilerini önlemek için yemek sonrası mutlaka dişlerinizi fırçalayın
  • Günlük ihtiyacı karşılayacak vitamin desteği alın
  • Sebze ve lifli gıdalar sindirimi uzun sürdüğü için mideyi bu dönemde rahatsız edebilir, bu nedenle tüketmemeye çalışın
  • Portakal ve limonlu meyve suları ile asitli içecekler mide asidini artırdığı için bu dönemde tercih etmeyin
  • Demir preparatları mideyi tahriş ettiği için bu dönemde kullanmayın

  Gebelik şekeri kontrol altına alınmalı!

  Araştırma: Covid-19 gebelikte komplikasyon riskini yüzde 50 artırıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ