19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Dış gebeliğin nedenleri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bilal Cengiz Şahbaz dış gebelik hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  Dış gebeliğin rahim kavitesi dışına yerleşim göstermiş olan gebelik olduğunu ve bu durumun hayatı tehdit edici kanamaya yol açabileceğini kaydeden Medicana Avcılar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bilal Cengiz Şahbaz, dış gebelik belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

  DIŞ GEBELİKTE RİSK FAKTÖRLERİ

  Op. Dr. Bilal Cengiz Şahbaz, karında kramp şeklinde ağrıların belirtiler arasında olduğunu aktardı ve spiral takılması, enfeksiyon, sigara ve geçirilmiş tubal cerrahinin dış gebelik risk faktörleri arasında olduğunu belirtti.

  Başlangıçta herhangi bir olağan dışı durum olmadığını ifade eden Şahbaz, “Normal gebeliklerde olabilecek adet gecikmesi, memelerde hassasiyet ve bulantı gibi bulgular olabilir. Fakat adet gecikmesi ile beraber düzensiz kanaması olan, B-HCG pozitif fakat ultrasonografide intrauterin kese görülmeyen üreme çağındaki her kadında dış gebelik düşünmek gerekir. Kasık ve karın ağrısı, anormal vajinal kanama, tansiyon(ortostatik) değişiklikler ve alt karında kramp tarzında ağrı dış gebelik belirtileridir” ifadelerini kullandı.

  Dış gebeliğin nedenleri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?
  Dış gebeliğin nedenleri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

  TEDAVİ YÖNTEMLERİ HASTANIN DURUMUNA GÖRE DEĞİŞİYOR

  Medikal ya da cerrahi tedaviler hakkında bilgi veren Op. Dr. Şahbaz, tedavinin hastanın gebelik arzusuna, dış gebelikte kanama olup olmamasına, sağlam olan tubanın durumuna göre düzenlendiğine dikKat çekti. “Medikal tedavide kullanılan temel ilaç methotrexate’dır.” Diyen Şahbaz, “Genel olarak kanama olmayan, gebelik kesesi 4 cm’den ve 6 haftadan küçük dış gebelik olgularında medikal tedavi başlanır. Cerrahi tedavi, açık cerrahi ve kapalı cerrahi olarak ikiye ayrılır. Laparotomi endikasyonu ise şiddetli kanama, belirli lokalizasyonlarda dış gebelik gibi durumlarda kullanılan bir yöntemdir.” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ