19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Araştırma: Covid-19 gebelikte komplikasyon riskini yüzde 50 artırıyor

  Koronavirüs enfeksiyonunun hamilelik üzerindeki etkilerinin analiz edildiği bir çalışma Covid-19’un hamilelikte komplikasyon riskini %50 arttırdığını ortaya çıkardı.

  Oxford Üniversitesi Nuffield Departmanı Kadın ve Üreme Sağlığı araştırmacıları tarafından gerçekleştirilrn, Covid-19’un hamileliğe etkilerinin ayrıntılı ve karşılaştırılmalı olarak incelendiği çalışmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

  Çalışma, Covid-19’a yakalanan gebe kadınların ve yenidoğanların, daha önce bilinenden daha yüksek komplikasyon riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Çalışma, yenidoğanlarda koronavirüsün ağır tıbbi komplikasyonlarla bağlantısının 3 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

  Semptomsuz geçiren hamilelerde risk yok

  Hamile kadınların Covid-19’a yakalanmaları halinde; organ yetmezliği, erken doğum, yoğun bakım ihtiyacı, riski taşıyan yüksek tansiyon ve ölüm gibi komplikasyonlar konusunda daha büyük risk altında olduğu ifade edildi. Çalışmada yer alan Oxford Üniversitesi’nden fetal tıp profesörü Aris Papageorghiou, Hamilelikleri sırasında koronavirüs geçiren kadınların, hamilelik komplikasyonlarını yaşamasının %50 daha yüksek bir ihtimali olduğunu kaydetti.

  Papageorghiou, “Virüse yakalanmış annelerden doğan bebeklerde, yoğun bakıma alınma gibi ağır tıbbi komplikasyonlar gözlemlenme riski, genellikle erken doğum gerçekleştiği için, 3 kat daha fazla. İyi haber, koronavirüsü semptomsuz geçiren kadınlarda risk, virüse yakalanmayan kadınlarla aynı” ifadelerini kullandı.

  Papageorghiou, aynı zamanda hamilelik sırasında veya lohusalık döneminde ölüm riskinin, koronavirüse yakalanmış kadınlarda 22 kat daha fazla olduğunu belirtti.

  Araştırma: Covid-19 gebelikte komplikasyon riskini yüzde 50 artırıyor
  Araştırma: Covid-19 gebelikte komplikasyon riskini yüzde 50 artırıyor

  Oxford Üniversitesi’nde üreme sağlığı profesörü Stephen Kennedy artık virüsün bebeklere ve annelere olan riskinin salgının başında sanılandan daha fazla olduğunun farkında olduklarını dile getirdi. Alınan sağlık önlemlerinin gebe kadınlara da uygulanması gerektiğini biliyoruz. Bu bilgiler ailelere yardım etmeli çünkü enfeksiyondan kaçınılması gerektiği artık açık. Bu, ayrıca tüm hamile kadınlara aşı sağlanmasını da destekliyor” dedi.

  Sezaryen doğumlarda risk daha artıyor

  Araştırma, 2 bin 100’den fazla hamile kadın üzerinde 18 ayrı ülkede gerçekleştirildi. Çalışma çerçevesinde kroonavirüs geçiren her bir kadın, aynı hastanede ve aynı anda doğum yapan ve Covid-19 geçirmeyen 2 kadın ile karşılaştırıldı.

  Sonuçları JAMA Pediatri tıp dergisinde yayınlanan çalışma ayrıca sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlarda, yenidoğanlara virüs bulaşma riskinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

  Bununla birlikte, bebekleri emzirmenin annelerden bebeklere virüsün geçme riskini artırmadığına da dikkat çekildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ