19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?

  Prof. Dr. Deniz Ulaş Hızlı, adet gecikmesinin sebepleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir? gibi adet gecikmesi ile ilgili merak edilen pek çok soruya yanıt verdi.

  Pek çok kadın adet gecikmesi yaşadığı anda endişeye kapılır. Acaba hamile miyim sorusu bunların başında gelirken, diğer yandan da adet gecikesinin nedenleri de oldukça merak edilen konular arasında geliyor. Prof. Dr. Deniz Ulaş Hızlı kadınlar arasında sık karşılaşılan adet gecikmesi ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Adet gecikmesi nedenleri

  • Gebelik
  • Kilo alıp verme
  • Stres
  • Polikistik Over Sendromu (PKOS)
  • Aşırı egzersiz
  • Tiroid bozuklukları
  • Erken menopoz
  • Doğum kontrol yöntemleri

  Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?

  Adet gecikmesi, bir hamileliğin en ayırıcı özelliklerinden biridir ve pek çok kadın hamile olduğunu adet gecikmesinden dolayı fark eder. Adeti 7 gün yani bir haftayı aşan kadınlar hamile olma ihtimali taşır. Hamileliğin kesinleşmesi için test yapılması gerekir. Eğer kadının yaptığı testin sonucu pozitif çıkarsa o zamanda doktora gidilmeli ve gebelik takibine başlanmalıdır.

  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?
  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?

  Ne zaman adet gecikmesi yaşanır?

  Üreme dönemindeki sağlıklı bir kadının her ay düzenli adet görmesinin yumurtalıklar ve beynin uyum içinde çalışmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Deniz Ulaş, kadınlarda normal adet döngüsünün 21-35 gün ara ile olması gerektiğinin ifade etti. Doç. Dr. Deniz Ulaş “Adetin 1. gününden diğer adetin 1. gününe kadar olan süre 21 günden kısa olmamalı, 35 günden de uzun olmamalıdır” uyarısında bulundu.

  Kadınlarda adetlerin 1 hafta erken ya da geç olması normal sayılan fizyolojik bir durumdur. Aynı zamanda sağlıklı bir kadın yılda 2 defa adet düzensizliği yaşayabilir. Hasta cinsel olarak aktif değilse yani hamilelik şüphesi yoksa hemen panik olmaya gerek yoktur. Fakat gebelik şüphesi varsa öncelikle gebelik testi ile gebeliğin ihtimalinin ortadan kaldırılması gerekir.

  Öte yandan yeni adet görmeye başlayan bir genç kadında, hormonal denge tam oturmadığı için, ilk iki yıl adetlerde gecikme görülebilir. Bununla birlikte menopoza tam girmemiş ama perimenopozal dönemi başlamış olan kadınlarda da adet gecikmesi yaşanabilir. Bunlar dışında emziren kadınlarda da ilk 1-1.5 yıl adet görülmemesi normal kabul edilir. Böyle hallerde yine gebelik olmadığından emin olunduktan sonra endişe edecek bir durum yoktur.

  Adet gecikmesinin sebepleri nelerdir?

  Yılda 2 seferden daha fazla adet gecikmesi yaşayan kadınların detaylı olarak araştırılması gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Deniz Ulaş Hızlı adet gecikmesinin nedenlerini şu şekilde anlattı:

  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?
  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?

  Gebelik

  Adet gecikmesinin en sık yol açan sebebin gebelik olduğunu herkes biliyor. O nednele cinsel olarak aktif bir kadının adet gecikmesi halinde hemen gebelik testi yaptırması gerekir.

  İdrarda gebelik testleri yüzde 90 güvenilirdir. Fakat bazen yanlış negatif sonuç verebilir (Gebelik olsa bile idrarda gebelik testi negatif çıkabilir). O nedenle kanda gebelik testi (BHCG) yaptırmadan hamilelik yüzde 100 ekarte edilemez.

  Tam ilişki olmadan da gebelik olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Deniz Ulaş, bakire ancak cinsellik yaşayan kızların da adet gecikmesi durumunda mutlaka gebelik testi yaptırması gerektiğinin altını çizdi.

  Stres

  Düzenli adet için yumurtalık ve beynin uyum içinde çalışması gerektiğini biliyoruz. Aşırı stres, hava değişikliği gibi etkenler beyindeki hipotalamusu etkileyerek hormonlarda bozulmaya yol açar. Buna bağlı olarak da adetlerde gecikme problemi yaşanabilir.

  Kilo alıp verme

  Aşırı zayıf olmak da aşırı kilolu olmak da hormonal dengeyi bozarak adetlerde gecikmeye sebep olabilir. İdeal kilo, vücut kitle indeksine (VKi)  göre belirlenir. VKİ 19’dan küçükse aşırı zayıf, 25’den büyükse kilolu kategorisine girer. Yalnızca ideal kiloya ulaşarak adetler düzene girebilir.

  Aşırı egzersiz

  Ağır ve yoğun spor yapmak da beyindeki hipotalamusu etkileyerek adet dengesinin bozulmasına yol açabilir. Bu yüzden atletlerde ve balerinlerde adet gecikmesi problemleri daha sık görülür.

  Polikistik over sendromu (PKOS)

  Normalde her ay kadınlarda bir yumurta gelişir ve çatlar. PKOS’da yumurta çatlayamaz ve yumurtalıklarda normalden fazla androjen (erkeklik hormonu) üretilmeye başlar. Bu da adet görememe, sivilcelenme, kıllanma ve kilo artışına neden olur.

  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?
  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet kaç gün gecikirse gebelik kesinleşir?

  Doğum kontrol yöntemleri

  Cilt altı implantları, doğum kontrol hapları, hormonlu spiral, 3 aylık veya aylık iğneler gibi doğum kontrol yöntemleri hormonal içerikleri yüzünden adetlerde gecikmeye yol açabilir. Adet gecikmesinin altında yatan başka bir neden yoksa bu durum normal kabul edilebilir.

  Tiroid bozuklukları

  Tiroid hormonunun az çalışması da, fazla çalışması da adet düzenini bozar. Bu yüzden adet düzensizliği ile başvuran bir hastada mutlaka tiroid hormon seviyesine bakmak gerekir. Tiroid hormonları ilaçla normal düzeye getirildiğinde, adetler de düzenlenecektir.

  Erken menopoz

  Türkiye’de menopoza girme yaşının 48 olduğunu belirten Doç. Dr. Deniz Ulaş, “40 yaşından önce menopoza girilmesi durumuna erken menopoz denir. Erken menopoz teşhisi de adetin 2. veya 3. günü hormon profiline bakılarak konur” ifadelerini kullandı.

  Gebelerin yüzde 90’a yakını Covid-19’u belirtisiz geçiriyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ