23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Aynı Üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1971’de Amerika Birleşik Devletleri Govermental Affairs Institute ve Downstate Medical Center’da mesleki çalışmalarda bulundu. Türkiye’de Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Profesör ve Anabilim Dalı Başkanı olan ilk kadın öğretim üyesidir. Dr. Cengiz, 2009 yılından bu yana Ufuk Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak bilimsel faaliyetlerini sürdürmekte alanında ülkemize öğrenci, asistan ve öğretim üyesi yetiştirmeye devam ediyor.

  spot_img

  Genital estetik gerekli mi? Ne zaman yapılmalı?

  Genital bölgedeki sorunlar kadınları hem fiziksel hem cinsel hem de psikolojik olarak etkiliyor. Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz, genital estetik gerekli mi, ne zaman gerekli sorularının cevaplarını ve konu ile ilgili bilinmesi gerekenleri  www.hayatimsaglik.com için yazdı.

  Genital estetik günümüzde dünyada giderek ilginin arttığı ve popüler olan bir konudur. Dış genital organların görünümüyle ilgili olarak yapılmakla birlikte fonksiyonel bozuklukların giderilmesi ya da kişinin psikolojik olarak onu rahatsız eden durumların düzeltilmesi için de yapılabilmektedir.

  Ancak genital organlardaki bazı konjenital yani doğuştan olan anomalilerin veya sonradan ortaya çıkan şekil bozukluklarının düzeltilmesi için de gerekmektedir.

  Daha açık bir ifadeyle doğuştan bazı anomalilerin bulunması ya da başka nedenlerle kadınların genital organlarını estetik bulmaması veya doğum sonucu esneyen vajinanın cinsel ilişkiden zevk alamama nedeni olması veya vajinadan gaz kaçırılması ya da genital organlardaki sarkıklıklar bu sorunların giderilmesini gerektirir ve genital estetik gündeme gelir. Yine dış genital organlardaki renk değişikliklerinin de düzeltilmesi gerekebilir. Bu sorunları yaşayan pek çok kadın cinsellikten uzaklaşabilmekte ve bu durum eşiyle olan birlikteliklerine de zarar verebilmektedir.

  Kadının cinsel yaşamı etkileyen bir vajinal bozukluğunun  giderilmesi için yapılacak bir müdahalenin sonucunda  kişilerin kendini daha mutlu olarak tanımladığı ve ilişkilerin daha doğru yönde geliştiği de yapılan çalışmalarla gösterilmektedir. Özellikle bundan dolayı psikolojik  bazı sorunlar yaşayan kişiler için gereken müdahalelerin yapılması hayat kurtarıcı gibi değerlendirilebilir.

  GENİTAL ESTETİKLE İLGİLİ OPERASYONLARI AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALAYABİLİRİZ

  • Vajen daraltma operasyonları (Vajinoplasti)
  • Klitoristeki fazla dokunun çıkarılması ya da küçültülmesi ( Klitoroplasti)
  • İç dudak küçültme operasyonu ve /veya dış dudaklara estetik görünüm kazandırılması (Labioplasti)
  • Vajinanın deformasyonlarının onarılması,
   bunlar operasyon gerektiren işlemlerde yapılacaklardır.

  VAJİNOPLASTİ NEDİR?

  Vajinoplasti cerrahi yöntemle vajeni daraltmak için yapılan estetik operasyonlarıdır. Yani yeniden onarma ameliyatları olup kadın doğumcular tarafından yapılmaktadır. Vajinanın halk arasındaki adı haznedir.

  NEDEN GEREKİYOR?

  Neden gerekiyor, sorusunun cevabı başta zor geçen vajinal doğum olmak üzere vajende oluşan kas ve bağ dokusu yırtılmalarının kalıcı olarak vajende genişlemeye neden olmalarıdır. Hekimin müdahalesiyle doğum sırasında yapılan kesinin iyi repare edilememesi yani onarılamaması da aynı sonucu doğurur. Herhangi bir yırtılma ya da kesi olmasa da içerden adelelerin kollarının ayrılması da buna neden olabilir.

  Örnek verecek olursak zor geçen ve vajinal doğuramayacağı anlaşılıp sezaryene alınan kişilerde de  özellikle yapısal olarak kas ve bağ dokusu zayıf olanların vajinasında genişleme meydana gelebilir. zaten hiçbir şey yapılmasa da vajinal doğum sırasında genişleyen vajina doğum sonrasında da kalıcı olarak bir miktar genişlemiş olur. Doğum sırasında bağların gevşemesi ve aşağıdan pelvis tabanı adeleleri dediğimiz adelelerin destekleyici özelliğinin zayıflamasıyla başta idrar kesesi olmak üzere organların sarkmasına neden olmaktadır. İdrar kaçırma vs  gibi şikayetlerde zamanında müdahale edilmeyen vakalarda görülebilecek diğer olumsuzluklardır. Bu gibi durumlarda operasyon kesin çözüm olmaktadır.

  Diyelim ki böyle anatomik bozukluklar olmamış ama vajen genişliği oluşmuş, bu durum vajinadan gaz kaçırma gibi kişiyi rahatsız eden bir sorun oluşturabileceği gibi cinsel yaşamında da sorun yaratabilmektedir. Sosyal ve cinsel hayatı etkileyen bu durum vajinoplasti yani vajinanın gençleştirme  operasyonu ile düzeltilebilmektedir.

  TECRÜBELİ JİNEKOLOG HEKİMLER TARAFINDAN YAPILMALI

  Vajina daraltma  ameliyatlarının bu bölgenin anatomisini iyi bilen ve deneyim sahibi jinekolog hekimler tarafından yapılması gereklidir. İyi yapılmamış bir müdahale sonrasında kişilerin hayatlarında çok büyük sorunların ortaya çıkma olasılığı kaş yapayım derken göz çıkarmak gibidir. Ayrıca ameliyatı yapan jinekolog hekimin estetik cerrahi prensipleri konusunda bilgili olması da diğer önemli konudur.

  Yani yeterli tecrübesi olmayan ellerde yapılan operasyonların faydası olmadığı gibi bazen de zararı olmaktadır. Bu işlemler yapılırken kişinin özgeçmişi, yaşı, nasıl bir doğum yaptığı iyi sorgulanıp ona göre bir programlama yapılmalıdır. Menopoz dönemi pek çok sorunun oluştuğu bir dönemdir. Bunlardan en önemlisi vajende östrojen eksikliğine bağlı olarak kuruluk ve giderek vajenin daralmasıdır. Eğer menopoz öncesi dönemde çok dar yapılırsa menopozdan sonra ilişki sorunları yaşanır.

  Bu tür bir ameliyat geçirmiş bir hanımı menopoz döneminde muayene ederken vajenin muayenesinde çok zorlandığım için bu operasyonu nerede yaptırdınız diye sorduğumda kendinden önce eşi bu soruyu cevaplayıp sormayın 20 senedir bizim cinsel hayatımızı bitirdi bu operasyon dedi. Tersi de olabilmekte istenen daraltılma sağlanamayıp sorunlar da devam edebilmektedir.

  OPERASYONSUZ VAJİNOPLASTİ İŞLEMLERİ VAR MI?

  Operayonsuz vajinoplasti işlemleri var mıdır dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet var. Vajeni bir tüp gibi düşünün, bunun etrafında spiral bir yay gibi esnek ve özel yapısı gereği kasılıp vajeni daraltan ya da doğum sırasında genişleyip bebeğin doğum kanalına sığmasını sağlayan özel bir kas yapısı vardır. Kişi bu kasların varlığını idrarını yaparken tuttuğu sırada hissedebilir. Bu kaslara biz pelvis taban kasları diyoruz. İşte bu kasların kasılıp bırakılması şeklinde bir egzersiz vajinal gevşeklik ve sarkmayı düzeltip vajeni bir miktar daraltabilir.

  Bunun için idrar varmış gibi idrarı tutup bırakma şeklindeki egzersizlerin bir süre için önerilmesiyle bu kaslar kuvvetlendirilebilir. Ama ilerlemiş vakalarda faydası olmazsa da rahatsızlığın o safhada muhafaza edilmesine yardımcı olabilir.

  LAZERLE VAJİNOPLASTİ NEDİR?

  Ayrıca vajenin ısıyla daraltılması gibi bir yöntem de vardır. Radyofrekans ya da lazer sistemleri de yine vajenin daraltılmasını sağlayabiliyor.

  Lazerle vajinoplasti yani vajeni gençleştirme günümüzde tüm dünyada uygulanabildiği gibi son yıllarda gelişen lazer teknolojisi ile ülkemizde de yapılabilmektedir. Ancak klinik ortamda yapılması gerekmektedir. Ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir işlem olup gün içinde normal hayata dönüş gibi bir avantajı da vardır. Ekipman, uygun klinik ve uygun hasta seçimi başarıyı getiren en önemli  etkendir.

  Yine son yıllarda bu yenileme için radyofrekans cihazları da kullanılmaktadır. Burada da mekanizma  lazerde olduğu gibi termal yani ısı etkisi ile dokuda kollajen üretimini uyararak  adelelerde kasılma ve daraltmayı sağlamaktır.

  PRP YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

  Tüm bu işlemlerle aynı anda yapılabilen ve bu işlemlerin etkisini artıran, prp diğer bir deyimle enjeksiyon denilen bir yöntem de vardır. Yani kişinin kanını alıp santrifüj edilerek  plazma dediğimiz sıvının tekrar kendi dokusuna verilen bir yöntem olup, bu plazmada bulunan büyüme hormonunun dokunun iyileşmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Yukarıda söz ettiğimiz cerrahi işlemle birlikte yapılmasının da iyileşmeyi hızlandırdığı ifade edilmektedir.

  LABİOPLASTİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

  Labioplasti iç dudakların küçültülmesine verilen bir isimdir. Kadınlar arasında en fazla yapılan cinsel estetik operasyonudur. Doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan bir estetik operasyondur. İç dudaklar yapısal olarak büyük sarkık veya asimetrik olabilir. Bu durum yapısal veya doğum sonrası ya da fazla kilo vermeye bağlı olabilir. Bu durum genç kız ya da kadın açısından görünüm ya da fonksiyon bozukluğuna neden olarak karşımıza çıkan bir sorundur  ve  çözülmezse ciddi psikolojik sorunlara da yol açabilir.

  Normalde dış dudakların dolgun ve iç dudakları örter bir durumda olması gerekir. Dış dudakların arasından taşan sarkık ve buruşuk görünüm kişinin kendini beğenmemesi özgüvenini zedelemesi hatta cinsel birlikten kaçınmasına yol açabilir. Bazen de girişi kapatacak büyüklükte olup ilişkiyi zorlaştırabilir. Hijyenik olarak da vajen bölgesindeki salgının enfekte olmasına ve kötü kokuya neden olabilir. Bu gibi durumlarda labioplasti operasyonu ile sorunlar giderilebilmektedir. Ayrıca bu operasyonların yapılması için kişinin evli ya da ilişkisinin olması da gerekmemektedir. Çünkü işlem sırasında hiymen dediğimiz kızlık zarına zarar verilmesi gibi bir risk söz konusu değildir ve bu oluşumun dışında yapılan bir operasyondur.

  Labioplasti tedavisi basit olup küçültme şeklinde bir cerrahi işlemdir. Ancak sonuçta bir operasyondur. Operasyon sırasında duyu kaybına neden olmamalıdır. Yani deneyimli kişiler tarafından ve de genel anestezi altında yapılmalıdır. En önemli nokta gereğinden fazla küçültülmemesidir. Gereğinden fazla küçültüldüğünde vajen girişini kapatarak koruma fonksiyonu  ortadan kalktığı için enfeksiyonlara neden olabilmekte ve de estetik olarak da  iyi durmamaktadır. Kadın doğumcular tarafından yapılabildiği gibi estetik cerrahlar tarafından da yapılabilmektedir. Önemli olan tecrübeli ellerde yapılmasıdır.

  KLİTEROPLASTİ NEDİR?

  Klitorisin şekli ve büyüklüğü her kadında farklıdır, klitoris tüylü bölgenin alt kısmındaki yapıya verilen addır.

  Yapısal olarak ya da doğumlardan sonra büyüme ya da üstündeki deride kıvrımların artması  ve üstündeki derinin sarkması olabilir. Dolayısıyla sadece estetik olarak değil, pantolon ya da mayoda çıkıntı yaparak kişiyi rahatsız da edebilir. Böyle durumlarda klitorisin küçültülmesi için yapılan işleme kliteroplasti denir.

  Bu durumların dışında plastik cerrahiyi ilgilendiren başka genital estetik operasyonlar da vardır ancak konuyu uzmanlarına bırakmak gerektiği için bu konulara yer vermeyeceğim.

  Sonuç olarak gerektiğinde genital estetik müdahaleler yapılmalı, ancak gerekmeyen durumlarda yapılmasının ve ehil ellerde yapılmamasının faydadan çok zarar vereceği de unutulmamalıdır.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ