12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Dr. Gülay Ertürk
  Veteriner Hekim-Homeopat

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunu. İngiliz Homeopati Enstitüsü’nden Veteriner Homeopati eğitimi alan Ertürk’ün, Kediniz Konuşuyor ve Köpeğiniz Konuşuyor isimlerinde yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. . Merkezi Ankara’da bulunan Veteriner Homeopati Derneğinin kurucu üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır.

  Köpeğim terliğimi yavrusu sanıyor! Köpeklerde yalancı gebelik

  "Dişi köpekler bazen evde, ağızlarıyla taşıyabilecekleri terlik, çorap, oyuncak gibi küçük nesnelere yavruları gibi davranırlar" diyen Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk köpeklerde bu davranışlara neden olan yalancı gebelik ile ilgili bilinmesi gerekenleri hayatimsaglik.com için yazdı. 

  Hiç başınıza geldi mi bilmem ancak bu durumu çevrenizdeki birçok dişi köpek sahibinden duymanız mümkündür. Dişi köpekler bazen evde, ağızlarıyla taşıyabilecekleri  terlik, çorap, oyuncak gibi küçük nesnelere yavruları gibi davranırlar. Onları, kendilerince evin bir köşesinde saklar, karnının altında korur, hatta dokunup almanıza izin bile vermezler.

  İnanmayacaksınız belki ama bazen memelerinden süt bile gelir. Kendilerini sadece psikolojik olarak değil, fizyolojik olarak da anne gibi zannederler. Aslında gerçek gebelik söz konusu değildir. Hatta çiftleşmemişlerdir bile ama kendilerini gebe zannederler. Karınlarında taşıdıkları bebekleri olmadığı halde kendilerine doğum yapacakları bir yuva arayışına girerler. Kasılma ve  yerleri kazma hareketleriyle doğum  yapıyor gibi davranabilirler. Sonra da oyuncaklarını, doğurdukları bebekleri zannederler. Onları yanlarından ayırmazlar.

  Yalancı gebeliğin belirtileri nelerdir?

  Huzursuzdurlar. Sizinle oyun oynamazlar. Dolaşmaya çıkmak istemezler. Hatta, size karşı saldırgan bile olabilirler. Bu belirtiler kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde her yaşta ortaya çıkabilir. Ya da kısırlaştırılmış ama yumurtalıkları tümüyle  alınmamış ise bu durum görülebilir.

  Bu bahsettiğim belirtiler genellikle kızgınlık döneminden altı ile dokuz hafta sonra başlar. Yani bir köpeğin gebelik süresinin ortalama iki ay olduğunu düşünürsek, bu belirtiler de sanki hayvan gebeymiş gibi gebelik süresini tamamlayıp doğumu gerçekleştirdiği süreye denk gelir.

  Yalancı gebeliğin belirtileri arasında süt üretimi ile veya süt üretimi olmadan meme bezi büyümesi, uyuşukluk, periyodik kusma, iştah azalması da görülebilir. Bu belirtiler köpekten köpeğe değişir. Hatta aynı köpekte farklı döngülerde bile belirtiler farklı seyredebilir. Öte yandan her kızgınlık dönemi sonrası yalancı gebelik diye adlandırdığımız bu durum ortaya çıkar diye bir kural da  yok kuşkusuz. Çünkü, bu yalancı gebeliğe sebep olan hormonal değişikliklerin tam mekanizması çözülmüş değil. Bir kızgınlık dönemi sonrası çıkıp, bir diğer döneminde ortaya çıkmayabilir. Serum progesteron konsantrasyonlarında hızlı bir düşüş ve bunun sonucunda ortaya çıkan prolaktin artışı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

  Altı ay arayla çiftleşme dönemi yaşanır

  Dişi köpeklerde, ergenliğe ulaştıktan sonra altı ay ara ile çiftleşme dönemi yaşanır. Bu çiftleşme dönemine girdiğinde, köpeğin vücudunda birtakım hormonal değişiklikler olur. Hayvanın gebe olup olmadığına bakılmaksızın, yumurtalıkları hormon üretmeye başlar. Bu hormonlar ile köpeğin rahimi bebekler için hazırlık yapar. Dişi köpeklerde, aslında yalancı gebelik dediğimiz durum, normal fizyolojik sürecin abartılı bir şeklidir.

  Yalancı gebelik nasıl tedavi edilir?

  Hafif yalancı gebelik durumlarında, semptomlar yaklaşık 2-3 hafta içinde kendiliğinden geçeceği için tedaviye gerek kalmayabilir. Ama köpek fiziksel olarak hasta görünüyorsa veya davranış değişiklikleri endişeye neden olacak kadar şiddetliyse tedavi yapılır. Tedavi semptomatiktir. Yani köpekteki kaygı ve endişeyi gidermek ve süt üretimini durdurmaya yöneliktir. Dikkat edilecek en önemli konu köpek sahiplerinin yalancı gebelik sırasında meme başlarına masaj yapmaması ve süt sağmamasıdır. Çünkü bu daha fazla süt üretimine neden olur. Meme bezi  büyümesi  olan köpeklerde, memeye soğuk ve ılık kompresler uygulamak ve karnı elastik bir bandajla sarmak rahatlama sağlayabilir.

  Aslında köpeğinizden daha sonrasında yavru almayı düşünmüyorsanız daha sonraki  kızgınlık dönemlerinde olası yalancı gebelikleri önlemek için yumurtalıkları ile beraber rahimin cerrahi olarak alınması yani kısırlaştırılması en doğru çözümdür. Ancak bu ameliyat tüm belirtiler giderildikten sonra yapılmalıdır. Çünkü köpek yalancı  gebelik belirtileri yaşarken cerrahi olarak kısırlaştırılırsa, kısırlaştırılmış olmasına rağmen belirtiler birkaç hafta devam edebilir.

  Yalancı gebelik dişi köpeklerde sık görülür ancak dişi kedilerde nadirdir.

  Sağlıklı ve mutlu hayvan, sahibine de mutluluk verir, ve mutluluk sağlıktır, sağlık da  mutluluk. Hep mutlu kalın.

  www. petklinik.com

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ