11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Kedi-köpeği çiğ et ile beslemek doğru mu?

  Pandemi döneminde ilk kez kedi, köpek gibi hayvanları sahiplenenlere "çiğ gıda" uyarısı geldi.

  Pandemi sürecinde hayvan sahiplenenlere “çiğ gıda” uyarısı geldi. Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkal Gazyağcı, çiğ et veya sakatat ile beslemenin özellikle köpeklede parazit oluşturduğunu bunun da insan vücudunda kist oluşmasına yol açtığını ifade etti.

  Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serkal Gazyağcı, Covid-19 salgını sürecinde insanların sosyal ilişkilerinde teması en aza indirgemek adına evlerinde kaldıklarını ve bu dönemde en çok köpek ve kedi beslemeyi tercih ettiğini aktardı. Prof. Dr. Gözyağcı, ancak özellikle bu konuda usta olmayan yeni köpek ve kedi sahiplerinin hayvanlarını yanlış beslemeye doğru yöneldiğini belirtti. Acemi hayvan sahiplerinin özellikle internette çok yaygın olarak konuşulan çiğ et ile beslemenin hayvan sağlığı için iyi olacağına ilişkin bazı beyanlara rastladığını düşündüklerini ancak bunun bilimsel açıdan hiçbir gerçekliliğinin olmadığına vurgu yaptı. Özellikle köpekler olmak üzere kedilerin de kendisine özgü hayvan mamaları ile ya da özel pişmiş gıdalarla beslenmesi gerektiğini söyledi.

  Çiğ et hayvanda parazit insanda kist nedeni

  Prof. Dr. Gazyağcı, çiğ et veya sakatatlara bağlı olarak özellikle köpeklerin vücudunda parazit oluşabileceğini kaydetti.

  Parazitlerin, yumurtasını özellikle çevreye yaydığını ve bu çevreye yayış sırasında özellikle çiğ sebzelerden bu yumurtaların alınmasıyla insan vücudunda kistler görüldüğünün altını çizen Gazyağcı, bunların ardından her türlü organa yayılabileceğini, sonrasında ise bulunduğu organlarda da fonksiyonel kayıplara sebep olduğunu ifade etti. Ayrıca aynı biçimde insanlarda olduğu gibi kistlerin küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlarda da yine insanlarda olduğu gibi görüldüğüne işaret eden uzman isim bunlarda da bulunduğu bölgeye göre kayıplara neden olduğunu aktardı.

  Bu durum bu sene çok fazla

  Prof. Dr. Gazyağcı, kistin sadece hayvan sahiplerinde ortaya çıkmadığının altını çizerek hayvanın kurumuş dışkısındaki yumurtanın rüzgarla başka bir insana geçişinin de söz konusu olduğunu ifade etti. Hayvan sahiplerinin şikayetlerinin son dönemde kişinin doktora gittiğinde kendisinde kist çıktığına dair olduğunu ve bu durumun bu sene sık görüldüğünü belirten Gazyağcı, pandemiden dolayı köpek ve kedi sayısının artışına bağlı olarak bu durum ortaya çıkmış olabileceğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ