19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  İngiltere’de cezalar artırıldı: Kötü muamele edene 5 yıl hapis

  İngiltere’de hayvan hakları konusunda önemli bir adım atıldı. Güncellenen Hayvan Sağlığı Yasası ile hayvanlara kötü muamelede bulunanlara verilecek hapis cezası 6 aydan 5 yıla çıkarıldı.

  İngiltere’de güncellenen Hayvan Sağlığı Yasası’na göre, mahkemeler köpek ve kedi yavrularının istismar edilmesi, köpek dövüşü, çiftlik hayvanlarının ağır şekilde ihmali ve bir köpeğin kulaklarının kesilmesine ilişkin davalarda daha sert cezalar verebilecek. Hürriyet’teki habere göre; 6 ay olarak uygulanan hapis cezasının 5 yıla çıkarıldığı yasayla suçlu bulunanlara aynı zamanda sınırsız para cezası da kesilebilecek. Bu konuda Avrupa’daki en katı düzenlemeler arasında yer alan yasa, Finn Yasası adıyla da biliniyor.

  POLİS KÖPEĞİ FINN YASAYA  ADINI VERDİ

  Adını bir şüpheli takibi esnasında bıçaklanarak yaralanan polis köpeği Finn’den alan ve 2019 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren Finn Yasası’nın güncellemesi ile yalnızca hizmetlerde kullanılan atlar ve köpekler değil diğer hayvanlar da koruma altına alınabilecek. Hayvan hakları savunucuları, yasanın hayvanların korunması konusunda doğru bir karar olduğunu dile getirirken, daha sert cezaların potansiyel hayvan istismarcıları için daha güçlü bir caydırıcılık işlevi göreceğinin altını çiziyor.

  TÜRKİYE’DE DURUM NE?

  TBMM’ye gelmesi beklenen Hayvan Hakları Kanun Teklifi’nde hayvanlar artık canlı olarak tanımlanıyor. Hayvana kötü muamele işkencede bulunan her kişi aynı cezayı almayacak. Örneğin nesli tehlikede olan hayvanı şiddet uygulayana ya da öldürene ceza miktarı bir kat daha arttırılacak. Kötü muameleye en az 2 yıl ceza verilecek ve paraya dönüştürülmeyecek. Sokağa bırakanlara ise 10 bin liraya kadar ceza verilecek.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ