11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Evcil hayvanlar için Koronavirüs aşısı geliyor

  ABD ve İtalya‘dan iki biyoteknoloji şirketi evcil hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştiriyor. Evcil hayvanlar için geliştirilen koronavirüs aşısı da iki dozdan oluşuyor.

  Evcil hayvanlara Covid aşısı..

  İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iki biyoteknoloji şirketi  evcil hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştiriyor. Aşıyla virüsün hayvanlardan insanlara yayılımını önlemek  de amaçlanıyor. İtalya’dan Takis Biotech‘in veteriner birimi EvviVax ve ABD’de Applied DNA Sciences‘in birlikte geliştirdiği hayvanlar için koronavirüs aşısı iki dozdan oluşuyor. Klinik araştırmaların da bu ay New York‘ta kediler üzerinde yapılması planlanıyor.

  Hedef mutasyonu önlemek

  Bilim insanları kedileri enfeksiyondan korumayı aynı zamanda virüsün mutasyona uğramasını engelleyarak insanların tekrar enfekte olma ihtimalini azaltmayı hedefliyor. Şu ana kadar insanlara virüs bulaştıran herhangi bir kedi vakası olmasa da bu ihtimal tamamen ortadan kalkmış değil.

  ABD Tarım Bakanlığı‘nın aşıyı onaylaması durumunda kedi sahiplerinin evcil hayvanlarını 2021’in sonbaharına kadar aşılanabilmesi bekleniyor.

  Aşı, kedilerin yanı sıra  tavşanlar köpekler, vizonlar. aslan ve kaplan gibi hayvanlara kadar birçok başka evcil veya yabani hayvan için kullanılabilecek.

  Rusya’nın da çalışmaları var

  Rusya‘da da hayvanlara yönelik koronavirüs aşı çalışmaları başlamış durumda.  Federal Hayvan Sağlığı Merkezi, evcil hayvanlar ve vizonlar için benzer bir aşı üzerinde çalışıyor. Aşının klinik çalışmalarının bu ay sonunda tamamlanması ve  şubat ayında onaylanması bekleniyor.

  Virüs nedeniyle hayvanlar öldürülmüştü

  Pandeminin başladığından beri Danimarka‘da milyonlarca vizon koronavirüs mutasyonuna uğramış bir virüs sebebiyle katledilmişti. ABD ve Hong Kong gibi bazı yerlerde onlarca kedi ve köpeğe koronavirüs teşhisi konulmuştu.

  Kaynak: Independent Türkçe

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ