28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak temizlik önerileri

  Evcil hayvan sahipleri için tüy temizliği günlük bir sorundur ama baş edilmesi de yorucu olabilir. İşte evcil hayvan sahipleri için uzmanından pratik temizlik önerileri.

  Evcil hayvan sahipleri için tüy temizliği günlük bir sorundur. Tüyün nerede olduğunu görmek de temizlemenin yarısıdır. Zemin, hava ve eşyaların temizliğine daha dikkat edilmesi gereken şu günlerde, doğru yapılacak temizlik yöntemleri de önemlidir.

  Evcil hayvanlar ve sağlıklı evlerle ilgili makinalar tasarlayan Dyson’ın Kıdemli Makine Mühendisi James McCrea, toz ve tüylerin temizliğine dair önemli detaylar paylaştı.

  Evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak öneriler
  Evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak öneriler

  İnsan saçıyla benzer noktaları bulunuyor

  Evcil hayvan tüyünün insan saçıyla benzer noktalarının bulunduğundan bahseden McCrea, ‘’Her ikisi de aynı yapıda ve benzer kalınlığa sahip olma eğilimindedirler. Evcil hayvan tüylerinin temizlenmesini özellikle zorlaştıran bazı temel farklılıklar bulunur’’ dedi.

  İnsan saçının devamlı uzadığını, 2 ile 7 sene sürebilen süreçte daha da uzayıp kalınlaştığı bilgisini veren McCrea, ‘’Saç folikülünün büyümesi bittiğinde katajen aşamasına ulaşır. Hayvan tüyleri belli bir uzunluğa ulaşır ulaşmaz uzamayı durdurur ve yerini yeni tüylerle değiştirir’ bilgisini paylaştı.

  Bunun, mevsimler arasında değişkenlik gösterebileceğine dikkati çeken McCrea, ‘’German Shepherd, Collie ve Samoyed gibi bazı köpek ırkları, yaz mevsimine uygun kürke geçmek için İlkbahar ve Sonbahar’da daha fazla tüy döktüğünden yılın belirli zamanlarında evlerinde daha fazla evcil hayvan tüyüne rastlanılır” ifadelerini kullandı.

  Süpürgeleri tasarlarken kullanıcılar en iyi teknolojiyi sunmak adına çok kapsamlı testler yaptıklarını söyleyen McCrea, ‘’Pick-Up Laboratuvarı’nda makinelerimizi endüstri standardı halılardan, Japonya’da yaygın olarak bulunan tatami paspaslara kadar farklı zemin türlerinden evcil hayvan tüylerini çıkarmada ne kadar etkili olduğunu test ediyoruz. ‘’ açıklamasında bulundu.

   Evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak öneriler
  Evcil hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak öneriler

  Evde evcil hayvan tüyü temizliği için ipuçları

  Yukarıdan aşağıya doğru temizleyin: Temizliğinize daha yüksek noktalardan başlayın ve zeminde bitirin. Koltuk takımı ve kanepeleri unutmayın. Yumuşak eşyalar evcil hayvan tüylerinin yanı sıra, alerjenleri ve toz akarları da tutabilir. Mini Motor başlığı, yıkama yapamayacağınız mobilyalar için işe yarar.

  Sorunun kaynağını araştırın: Evcil hayvanlar, tüyleri katajen aşamasına eriştikçe tüy dökerler ve insanlardan çok daha sık tüy döktüklerinden dolayı, evcil hayvanınızı devamlı taramak tüylerin evinizde birikmesini engelleyecektir.

  Yavaş süpürün: Yavaşça süpürmek, hava akışı ve süpürge başlığına, evcil hayvan tüylerini ‘hareketlendirmek’ ve yüzeyden temizlemek adına daha çok zaman tanır.

  Evcil hayvan tüylerini yüzeylerden temizleyin: Bazı süpürgelerde, tüyleri oynatarak yüzeyden temizlemek için naylon ve karbon fiber kıllarla tasarlanan temizleme başlıkları bulunur. Tüy toplama şeridine sahip bir temizleyici başlıkları tercih etmek, evcil hayvan tüylerini temizlemeye yardı eder. Bazı hâllerde bir tüy toplayıcı rulo da işinizi görebilir, fakat alerjiye sebep olan evcil hayvan tüylerini toplayamaz.

  Evcil hayvanınızın örtülerini yıkayın: Evcil hayvanlarınızın üstünde en fazla vakit geçirdiği eşyaları, yani yastıkları, battaniyeleri ve yatak takımlarını 60 derece sıcaklıkta yıkamak, alerjenlerden kurtulmaya ve toz akarlarının beslediği mikroskobik kepek miktarını azaltmaya yardım eder. Yıkamanın ardından, haznede biriken evcil hayvan tüylerini çıkardığınızdan emin olun.

  Farklı yönlerde süpürün: Daha çok evcil hayvan tüyü temizlemek için süpürgeyi halı üzerinde birkaç defa farklı yönlerde gezdirmeyi unutmayın ve içine işleyen tüylerin yüzeye çıkmasını sağlayın. Bunu 2 ya da 3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

  Az ve sık süpürün: Evcil hayvan tüylerinin halılarda topaklandığını ya da sert zemin yüzeylerde insan kılından daha çok biriktiği biliniyor. Az ve sık sık süpürmek evcil hayvan tüylerinin birikmesine engel olur.

  Kedi ve köpekleri besleme konusunda pek çok fikir var. Peki hangisi doğru?

  Kedi ve köpeklerimizi nasıl yıkamalıyız?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ