13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

   Covid-19 uyarısı: Evcil hayvanlar da aşılanmalı

  Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için bazı evcil hayvan türlerinin de aşılanması gerekebilir.

  ABD ve İngiltere’deki bilim insanları Kovid-19’un köpek, kedi gibi evcil hayvanlara bulaşabildiğine dikkat çektiler ve enfeksiyonun yayılmasının engellenmesi amacıyla  bazı evcil hayvan türlerinin de aşılanmasının gerektiğini söylediler. Bu ihtimalin gözden kaçırılmaması  uyarısında bulundular.

  Dünyayı etkisi altına alan corona virüs (Covid-19) salgını hiç durmadan devam ederken, dünyada salgına karşı aşı uygulamaları da devam ediyor. İngiltere’deki Earlham Enstitüsü ve East Anglia Üniversitesi ile birlikte ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden bilim insanları, Virulence isimli akademik dergide yer alan başyazıda, virüsün hayvanlarda evrimleşmeyi sürdürmesi ve ardından insanlara bulaşması ihtimalinin, halk sağlığı açısından uzun vadeli ancak önemli bir risk olduğu belirtildi. Bilim insanları yaptığı açıklamada, enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacıyla bazı evcil hayvan türlerinin de aşılanması gerekebileceğini söyledi.

  Evcil hayvan için de aşı lazım

  Genetik profesörü Cock van Oosterhout salgından korunmak amacıyla bazı evcil hayvanlar için de aşı uygulamasının gündeme gelmesi gerektiğine vurgu yaptı. Riski azaltmakadınna önlem amacıyla besi hayvanları ve evcil hayvanlar için de aşı geliştirmenin mantıklı olduğunu dile getirdi. Kovid-19 söz konusu olduğunda herhangi bir olasılığa ciddi anlamda hazırlıklı olunması gerektiğine vurgu yapan Oosterhout bunu yapmanın en iyi yolunun, hayvanlar için de aşı geliştirme seçeneğinin dikkate alınması olduğunu aktardı. Rusya’nın evcil hayvanlar için aşı geliştirmeye başlattığını söyledi.

  Diğer yandan, 2020’de Danimarka hükümeti, ülkedeki yüzlerce Covid vakasının, çiftliklerde yaşayan vizonlarla alakalı bir corona virüs varyantından kaynaklandığını tespit edilmesinin ardından milyonlarca vizonu itlaf etmişti.

   

  Evcil hayvanı olanlar pandemide nelere dikkat etmeli?

   

  Can Dostum Sigortası ile evcil hayvanlarınız güvende

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ